Kaugtööteenus kogukonnale - sealhulgas lastele - lähemale

[Navi oli kaugtöövõrgustiku Kupland liige kuni 2023. aasta lõpuni]

 

Kas kujutate ette, et mõnes Eesti külas leidub seltsimaja, millest keset nädalat käib päeva jooksul läbi sadakond inimest?! Võru külje all asuva Navi seltsimaja perenaine Mai Timmi rõõmustab nii mõnigi kord selliste „100 inimese päevade“ üle, sest siinkandis elu keeb. Avar seltsimaja rõkkab kas laste kilgetest, hoogsatest trennirütmidest või tehakse siin hoopis asjalikult kaugtööpäeva.

 

Kuplandi kaugtöövõrgustikus on Navi seltsimaja ainus omataoline (külaselts). Seltsimaja ehitati kohaliku kogukonna, ettevõtjate ja projektide toel 2000ndate alguses. Selle loomisest peale oli idee, et maja saaks kasutada võimalikult multifunktsionaalselt ning et sellest saaks kogukonna keskus ja kooskäimise koht igas vanuses inimestele

 

Navi küla on väga aktiivne kant. Külas ja selle ümbruses elab ehk paarsada inimest ning vabu maju siit kohaliku külaseltsi eestvedaja Mai Timmi sõnul naljalt ei leia. Tegusa küla puhul tekib kohe ka küsimus, sest kes siis õigupoolest on Navi küla kõige kuulsam inimene – kas siit pärit kunstnik Navitrolla või poliitik Ivari Padar või hoopis Kagu-Eesti suurim köögiviljakasvataja Mart Timmi? Viimase panus on mõistagi märkimisväärne ka selles, et küla endale uhke seltsimaja sai, et see suurepäraselt toimib ning elu Navi kandis õitseb.

 

Võimalusi töötegemiseks on mitmeid 

 

Seltsimaja haldab MTÜ Navi Külaselts ning maja on võimalik välja rentida erinevateks üritusteks. Võimalusi on palju. „Võib kasutada seltsimaja suurt saali, kuhu mahub sõltuvalt paigutusest kuni 100 inimest toimetama. Siin saab korraldada nt konverentse, meeskonna väljasõite, koolitusi või pidusid. Üritusega saab laieneda ka majast välja, sest õueala on samuti korras ja mõeldud kasutamiseks,“ sõnab Mai. 

 

Võrus ja Võru ümbruses liiga palju samas suuruses saale polegi. Muretseda pole vaja ka maitsva ja sujuva toitlustuse pärast. Võrumaal on rohkesti catering teenuse pakkujaid, kellega koostöö sujub ja kes majaga hästi tuttavad on.

 

Väiksemale kaugtöömeeskonnale saab luua ajutise koosolekuruumi seltsimaja teisel korrusel asuvas seminaritoas. Siia mahub lahedalt koosolekut pidama 10-15 inimest. Olemas on kõik vajalikud kaugtöötegemise vahendid, võimalused videosilla loomiseks ja veebikoosolekute pidamiseks ehk siia saab muretult püsti panna ajutise kontori. Internetti jagub, sest see tuleb majja valguskaabliga. 

 

Üksi kaugtööle tulijaid ei saada Mai samuti minema ja kõle neil suures hoones kindlasti ei hakka. Küll aga rõhutab ta, et tasub varem uurida, kas konkreetsel kuupäeval kaugtöötegijale ikka mõnusalt ruumi ja vaikust jätkub.  Nimelt on Navi seltsimajas kindlad päevad, mil võetakse vastu Võru kanti kaugtööle tulijaid ning teistel nädalapäevadel on maja hoopiski laste päralt, sest siin tegutseb koostöös MTÜga Terve Pere Selts kolm päeva nädalas Waldorf sugemetega lastehoid. Seegi on kohalik initsiatiiv. Päris pisikeste laste vanemad soovisid nende kõrvalt tööd teha ning sellest vajadusest sündiski väike kohalik eralastehoid ümberkaudsetele lastele. Ega vist ei ole Eestis liiga palju seltsimaju, milles lastehoid toimetab! 

 

Ööbimine on võimalik

 

Kaugtööle tulija saab soovi korral seltsimajas isegi ööbida. Maja teisel korrusel on sisse seatud mõned toad, kus selleks võimalused. Tõsi, kohti pole kuigi palju. Navile kaugtööle tulemise poolt räägib Mai sõnul kindlasti koha lähedus linnale ja ka lihtne ligipääsetavus. Võru kesklinnast sõidab siia vaid 10 minutit. Ja põhja poolt tulles jõuab Navile varem kui Võrru.

 

„Meil on ka palju kogemusi kõikvõimalike ürituste korraldamisega nii, et asjad toimivad,“ sõnab Mai. „Kaugtöö aga on meie kandis levinud. Kõik, kes vähegi saavad nii töötada seda ka teevad. Õnneks ka tööandjad koroonaperioodiga ära õppinud, et inimeste kaugtööle lubamine on täiesti võimalik ja asjad toimivad ka nii. Ma usun küll, et kaugtöö on tulnud selleks, et jääda.“ 

 

Kuplandi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks

Tutvu Navi kaugtöökeskkonnaga >>>