Miks korraldada meeskonna väljasõit Kagu-Eestisse?

„Kaugtöö tegemine on meie pere jaoks ainumõeldav. Tahame olla võimalikult palju laste ja perega koos ning see on võimalik vaid kaugtööd tehes,“ sõnavad Põlvamaal asuva Loovusaida perenaine ja peremees Liina ja Indrek Maripuu kui ühest suust. „Maapiirkondades, näiteks Kagu-Eestis on kaugtöö kindlasti üks suur võimalus, kuidas elada siin piirkonnas rahuldustpakkuvat elu.“ 

 

Maripuud jätsid 11 aastat tagasi Tallinna elu ning kolisid elama Põlvamaale Uibujärvele. Mõte Loovusaida loomisest oli neil juba siis idanemas.

 

Miks loovus ja miks just siin, kaugel Põlvamaa metsade vahel? Liina ja Indrek on 20 aastat tegelenud ettevõtete ja juhtide konsulteerimisega ning teavad hästi, et ettevõtluse A ja O on loovus, mõttelend, uuenduslikud ideed. Lisame siia veel teadlaste poolt järjest enam välja toodava asjaolu, et ainuüksi looduses viibimine paneb mõtte paremini tööle, ja idee Loovuskaitsealast looduse rüpes linnakärast eemal ongi täiesti loogiline.   

 

Nii lõidki Maripuud Põlvamaale ajurünnakustuudio Loovusait. Siia saavad tulla nii väiksemad kui ka veidi suuremad seltskonnad  ühes koos ajusid ragistama, näiteks otsima kadunud meeskonnatunnet, saama oma osakonnale uut (loovamat) hingamist või leidma ettevõttele visiooni, mis suunas edasi liikuda. „Ideed kerkivad tihtipeale esile siis, kui keskkond on õige. Meie juures on kõik tehtud nii, et mõte hakkaks liikuma, ja ta hakkabki,“ ütleb Indrek. Loovuse teemaga läheb hästi kokku ka kaugtöö üha laialdasem levik.

 

Maripuud rõõmustavad, et arusaam kaugtööst ja kodukontorist on just viimase aasta jooksul tänu koroonale kardinaalselt muutunud. Kuni selle ajani suhtuti kaugtöö mõistesse üsna skeptiliselt ning paljusid pidasid seda kas töö teesklemiseks või lausa laisklemiseks. Liina meenutab, kuidas ta kandideeris palgatööle ja kui küsis intervjuul, et kas ta võiks kaks päeva nädalas kodunt töötada, imestati teisel pool lauda, et ei tea, millal siis töö ka ära tehakse. „Meil Indrekuga on kaugtöö tegemine lausa vere sees pärast laste sündi ning see ei tähenda, et me laiskleksime. Vastupidi, me oleme väga produktiivsed,“ ütleb ta. 

 

Keskkonnavahetus aitab igasuguse tööviisi puhul, leiavad nad. Võib-olla on see ka üks põhjus, miks Loovusaidas või Loovuskaitsealal nagu Maripuud veel oma ettevõtmist nimetavad läheb mõte lendama. „Hotelli konverentsikeskuses on ka tore teha meeskonnakoolitust, aga see keskkond on hästi sarnane igapäevasele kontorile. Meil siin ei ole midagi sarnast tavakontorile ja iga teistmoodi killuke aitab kaasa loovuse avaldumisele ning mõttelennule,“ ütleb Indrek. 

 

Loovusaita mahub meeskonna väljasõidule 15-20 inimest. Vastu võetakse ka üksikuid kaugtöötajaid, kes võivad siin linnakärast eemale sättida üles oma privaatse kontori. Näiteks teha siit videokoolitusi, milleks on loomulikult olemas kogu tehnika, aga ka suurepärane rahu ja vaikus segamatuks keskendumiseks. 

 

Kui üldiselt peetakse meeskonna väljasõidu nn valuläveks koha valikul tund aega autosõitu ehk ca 100 kilomeetrit, siis Loovusait on Tallinnast 3 tunni autosõidu kaugusel ja Indreku sõnul on see isegi hea. „Me teame, mis juhtub, kui teha motivatsioonipäev tunni kaugusel töötajate elukohast: pärast ametlikku osa sõidavad kõik minema ja katsu siis meeskonnatunnet tekitada,“ ütleb ta. „Meie juurest aga õhtul naljalt tagasi sõitma ei hakata, mis tähendab, et inimestele jääb rohkem ühist aega. Ideed ja uued lahendused tekivad väga sageli aga hoopis vaba aja tegevuste käigus.“ 

 

Kuplandi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks

Uurin Loovusaida kaugtöökeskkonda lähemalt >>>