Äripind endale ja teistele

[Võrumõisa Äritare oli kaugtöövõrgustiku Kupland liige kuni 2023. aasta lõpuni]

 

Võru linna servas endises vallamajahoones asub mugav kaugtöökontor, kuhu on loodud kõik tingimused kaugtöö sujuvaks edenemiseks. Vaade on inspireeriv, majas on mõnusalt vaikne ning keegi mõttelendu ei häiri!

 

Paar aastat tagasi tekkis ettevõtjal ja poliitikul Anti Haugasel Võrus vajadus sellise koha järgi, kus saaks pidada koosolekuid ning teha keskendumist nõudvat mõttetööd. Sõpradega asja arutades selgus, et nemadki igatsesid Võrus sellise tööpaiga järele. „Ükskord saunas lubasin sõpradele, et rajan Võrru koha, kus saab teha kaugtööd,“ meenutab Anti.

 

Möödus aasta ning kui endise vallamaja rendileping enampakkumisele pandi, siis otsustas Anti mõtte teoks teha. Ta võttis selleks ajaks juba poolteist aastat tühjana seisnud hoone rendile ning asus hinge sisse puhuma majale, kus eelmise Eesti Vabariigi ajal tegutsesid Võru vallavanem, vallakirjutaja  ja kohtunik. 

 

Esimene talv kulus suuresti hädapäraste tööde peale – torud majas olid siit-sealt katki ning alailma tekkis lekkeid. Aga Anti ei heitnud meelt ning võttis koos kaasa Avega järjest ette hoone erinevad ruumid. Tänu pererahva usinale toimetamisele on need nüüd kõik uue kuue saanud. „Kõik oma vabad hetked panustasime siia,“ sõnab ta ja lisab, et tegelikult ei olegi tööd veel lõppenud. Nimelt on tal plaanis kaugtöökohti veel juurde teha ja ehitada lisaks üks külaliskorter. 

 

Palju võimalusi


Mida Võrumõisa Äritare endas peidab? Siin tegutsevad mõned rentnikud, kuid vähemalt pool maja on kaugtöötajate päralt. Ruumikasse koosolekuruumi mahub nõu pidama kuni 20 inimest. Maaeluministri nõunikuna töötav Anti teab hästi, milliseid tingimusi on sujuva koosoleku pidamiseks vaja. „Korralik kohvimasin, piisavalt suur laud, suur ekraan veebikoosolekute jaoks,“ loetleb ta. 

 

Kaugtöökontoreid on majas praegu kaks. Taas – kuna Anti teeb ise väga suure osa tööst ära distantsilt, siis teab ta täpselt, milliseid tingimusi ootab kaugtöötaja. „Ma ise ei suuda kirjatööd teha kohvikus või rannas, mul on vaja ergonoomilist tooli ja vaikust. Siin on need asjad olemas,“ sõnab ta. Lisaks on kaugtöökontor mõnusalt avar ning vaade laiale põllule laseb mõtetel lendu minna. 

 

Mõni kaugtöö võib otsapidi ulatuda öösse ja siis on hea, kui saaks kohe samas ka puhkama heita. Nii ehitas Anti Äritarre ka külaliskorteri. See on koguni saunaga. Külaliskorter leidis aktiivselt kasutust juba tänavu suvel ning Antil on plaanis üks samasugune siia veel juurde ehitada. „Eriti suvel puhkuste ajal otsivad inimesed sellist majutusvõimalust, kus saaks eralduda ka kaugtööks,“ sõnab ta. Lisaks leidub hoones veel kööginurgaga puhkeruum. 

 

Kogenud distantsilt töötaja

 

Kaugtöö teema kõnetab Antit väga, sest tema oma tööga seoses juba paigal ei püsi. Ta pendeldab Võru ja Tallinna vahet ning teeb tööd põhimõtteliselt igalt poolt, kus olemas internet.  Samas tõhusaks tööks on ikkagi vaja rahu ja vaikust. Kodunt lapse kõrvalt Anti tekste luua ei suuda, vaid kodus olles tahaks ikkagi tegeledagi koduste asjadega.

 

„Igale kodukontoris töötajale on kasulik sealt väljapoole tööle tuua. Iseasi muidugi, kui palju seda teadvustatakse,“ leiab ta. „Kaugtöövõimaluse pakkumine on aga midagi, mida inimesed tööandjalt järjest enam ootavad. Me oleme harjunud, et pool tööst saab ära teha distantsilt. Tööjõupuudus on suur ja töötajad jälgivad hoolega, et neile oleks antud paindlikkus töötamise koha suhtes. Tihtipeale on see faktor isegi olulisem kui palk. Õnneks on ka tööandjad hakanud seda asjaolu mõistma.“ 

 

Kuplandi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks

Tutvu Võrumõisa Äritare kaugtöökeskkonnaga >>>