[Reegi maja oli kaugtöövõrgustiku Kupland liige kuni 2023. aasta lõpuni]
Vaevalt oskas Eesti mitmekordne sõjaminister ja väejuht kindral Nikolai Reek arvata, et 100 aastat hiljem saab tema töölaua taga Värskas Reegi majas kaugtööd teha või et suveresidentsi verandal hakatakse kunagi korraldama ajurünnakuid ja motivatsioonipäevi.
Setomaale Värskasse sattudes hakkab kindlasti silma kenasti korda tehtud juugendstiilis Reegi maja. Maja sai oma nime kindral Nikolai Reegi järgi, kelle töökoht siin asus. Täna tegutseb hoones aga muuseum, kus saab uurida Eesti kaitseväe põnevat ajalugu ning teha ka Kuplandi stiilis kaugtööd. Kuplakiiksule kohaselt nii, et ajutise kontori saab luua samasse tuppa, kus kunagi töötas kindral ise!
Nikolai Reek oli üks olulistest väejuhtidest meie Vabadussõjas. Tema juhtimisel võideti lahing Narva all ning teda võib nimetada Vabadussõja üheks arhitektiks. Hiljem loodi Reegi juhtimisel Värska Põhjalaager, kus õpetati välja ja treeniti Eesti sõdureid. Nõukogude aja saabudes kadus Põhjalaager otsekui pildilt ning kindral Reegi elutee lõppes Siberi vangilaagris.
Põhjalaager oli omal ajal suur kompleks paljude hoonetega. Paraku on selle 47st hoonest suur hulk vahepealsete aastate jooksul hävinud ning allesjäänud maju kasutati hoopis teisel otstarbel. Näiteks asus Värskas vabariiklik laste turismi- ja ekskursioonijaam, mida kohalikud kutsusid suupäraselt „turismibaasiks“. 1960ndatest alates asustasid Põhjalaagri hooneid suviti õpetajad, kelle täiendõppebaas asus siin. Mõistagi ei tohtinud nõukogude ajal sõnagi poetada sellest, et siin kunagi oli asunud iseseisva Eesti riigi sõdurite laager.
Õrsava järve kaldal asuv rohekas juugendstiilis torniga maja oli kindral Nikolai Reegi töökoht. Maja sai uue hingamise möödunud aastal, kui Setomaa vald kehvas seisus hoone algupäraselt taastas. Muide, kõik hooned Põhjalaagris on ehitatud sõdurite poolt. Võib vaid imestada ja imetleda, kui korralik ja kaunis oli tollane ehitustöö, mis tehti küll oskajate meistrite eestvedamisel, kuid ilma igasuguste projektideta. „Ehituskunst oli selline, et sõjaministeeriumist olevat lausa tulnud soovitus, et nii toretsevad ei peaks need hooned ju ometi tulema,“ muigab Reegi maja perenaine Hellika Kõrnas.
Inspireeriv loodus ümberringi
Kaugtööd teha on Reegi majas mõnus, sest keskkond on ülimalt inspireeriv – kõikidest akendest avanevad kaunid loodusvaated, ümbruskonnas puuduvad müraallikad ning igal hetkel on võimalik astuda loodusesse ja täiel rinnal värskendavat männimetsalõhna hingata. Juurdepääs kaugtöökohale on väga hea, sest asub ta praktiliselt Värska südames.
Tööle võib Reegi majja tulla nii üksi kui ka gruppidena ning kaugtööle tulijaid oodatakse sügisest kevadeni. Just siis on Värskas vaiksemad ajad ning saab mõnusalt privaatses kontoris linnakärast eemal tööle pühenduda. Kes vajab üksi mõne tööasja korda ajamiseks ajutist kontorit keskendumiseks, selle juhatab lahke perenaine teisele korrusele autentselt sisustatud kindrali töötuppa. „See on kohe selline paik, kus tulevad väärikad ja mõnusad mõtted,“ on ta tähele pannud.
Grupid saavad oma käsutusse hoone veranda, mille saab vastavalt vajadusele muuta kas koosolekuruumiks või koolituskohaks. Kõrnas rõhutab, et kaugtööd saab Reegi majja tulla tegema ka siis, kui muuseum ise lahti polegi.
Setomaal elu keeb
Muidugi kuulub töö juurde ka puhkus ja ümbruskonnas ringi vaatamine. Setomaal on, mida vaadata, sest siin on kõik nii teistmoodi! „Tallinnast siia tulek on peaaegu nagu välismaareis, sest meie eluolu on üsna erinev sellest, mida näeb Põhja-Eestis,“ ütleb Kõrnas. Alates muidugi seto keelest, mida kuuleb siin-seal üsna palju.
Kaugtöö tegemise Reegi majas saab ühendada näiteks spaapuhkusega üle Eesti kuulsas Värska sanatooriumis. Seal saab proovida erinevaid spaaprotseduure, tutvust teha Värska kuulsa mudaraviga või möllata veekeskuses. Kindlasti proovi ka Värska teist maavara – mineraalvett! Mõlema kohaliku loodusvara – muda ja mineraalvee kohta on Reegi maja keldrikorrusel ka vastav ekspositsioon.
Setomaal toimub koguaeg midagi. Suvi on tihedalt üritusi täis ja igal nädalavahetuselt toimub kuskil miskit. Kes väga melust ei hooli, võib avastada ümbruskonna loodust külastades ümbruskonnas asuvaid matkaradu. Kalamehed saavad kalaõnne proovida ja seenehuvilised uitada kuulsates Värska kandi seenemetsades. Talviseid tulijaid ootavad aga hästi hooldatud suusarajad.
Keha kinnitades proovi aga kindlasti ära Seto köögi parimad palad! Seto toidud on lihtsad ja maitsvad, neis kasutatakse palju kohalikke loodusande. Ehk kõige tuntum seto toit on sõir, mida leidub alati kohalikul pidulaual. Proovimist tasuvad aga muudki seto traditsioonilised toidud nagu suulliim, tatiruug või pliinid.
Kuplandi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks