Rahu ja vaikus koos eheda töökeskkonnaga

[Hämsa oli kaugtöövõrgustiku Kupland liige kuni 2023. aasta lõpuni]

 

Kindlasti oled tundnud pärast kliinilises keskkonnas toimunud koosolekut, et tegelesid aja raiskamisega ning oleksid võinud teha nende tundide jooksul hoopis midagi kasulikumat. Raputa oma töötajad välja rutiinist ja too nad Kagu-Eesti kuppelmaastiku keskele tööle. Hämsaare puhketalus, kus asub muideks ka Kuplandi ainuke kõrts (mis ühes õiges kohas ikka olema peab), saad meeskonna väljasõidu korraldada võrumaiselt ja täiesti rutiinivabalt! 

 

Võru külje all Meegomäel asuv Hämsaare puhketalus ja Hämsa kõrtsis on kõik algusest lõpuni ehe. Õhkkond meenutab vabaõhumuuseumi – palju avarust, erinevaid taluhooneid ning kesksel kohal kõrts, kus pakutakse mõnusalt maalähedaseid roogasid. Just sellises paigas linnakärast eemal edeneb kaugtöö väga mõnusalt, sest segajaid pole ning kontorist vaheldus ja teistsugune keskkond paneb mõtted liikuma. 

 

Hämsaare puhketalu on selles mõttes unikaalne koht, et ta asub linnast vaid mõne kilomeetri kaugusel, kuid ometi valitseb siin rahu ja vaikus nagu oleksid sattunud kaugele metsade keskele. Siia sõitmiseks ei pea tolmutama mööda kilomeetrite pikkusi kruusateid, vaid kohale toob korralik asfalttee. 

 

Talukoht näib küll põline, kuid tegelikult on kõik hooned siia kohale veetud ning veel paarkümmend aastat tagasi laius Hämsaare puhketalu maadel hoopis põld. Perenaine Kädi Helstein selgitab, et koha ajalugu algas kõrtsihoonest, edasi toodi juba saunad, majutushoone, rajati varjualused.

 

„Palkmajade toomisega tegeles minu isa. Majutusmaja on näiteks 200 aastat vana ja päris hoopis Venemaalt. Teised palkmajad on Setomaalt,“ räägib ta ja lisab, et muidugi oleks olnud vanade hoonete teisaldamise asemel ehitada nullist uued majad, kuid siis ei oleks neis ehedust ja ajalugu. 

 

Samas pakub kogu kompleksi ehedus silmailu, nii napsatigi värskelt Võru valla kauni kodu 2021 tiitel kategoorias õuealaga sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektid.

 

Ruumi on kõigile

 

Hämsaare puhketalu territoorium on nii suur, et siia mahub lahedalt ilma üksteist segamata toimetama 3-4 seltskonda. Kaugtöö tegemiseks on Hämsaarel parim aeg sügisest kevadeni, sest siis liigub puhkavat rahvast vähem ja saab rahulikult keskenduda tööteemadele.

 

Kaugtööle oodatakse pigem seltskondasid, kellele on pakkuda väga mõnus koosolekuruum. See asub majutusmajas ning selles on olemas kõik tingimused koolituste, koosolekute või motivatsiooniürituste pidamiseks. Ruum on värskelt remonditud ning ajutise kontori saab siia luua 15-25le inimesele. Ööbimiseks on samas majas olemas hubased toad ning üle õue jalutades kõrtsis saab keha kinnitada. Loomulikult saab ka saunas keha kosutada – olemas on päris ehe võrumaine suitsusaun ja ka soome saun. 

 

Eraldi peab välja tooma Hämsa kõrtsis pakutava. Võtmesõna on siinsel toidul „kohalik“. Kädi ema suitsutab ise liha ja see tuleb välja nii hea, et viib lausa keele alla. „Ema suitsutatud ribid on väga palju kiita saanud,“ ütleb Kädi. „Veel on hitiks mulgi puder. Tundub, et inimestele maitseb lihtne toit.“
Mõistagi küpsetatakse siin ka leib ja karask ise. Ja üks huvitav põhimõte on veel – Hämsa kõrtsist ei leia riisi! „Meil on kartul, köögiviljad ja kruubid. Riis kuidagi ei sobi siia üldse ja sellepärast me seda ei paku,“ selgitab Kädi. 

 

Kui tööasjad on aetud ning kõht head-paremat söödud, siis mida Hämsaare lähikonnas veel ette võtta? Nendele kaugtöötajatele, kel meeldib pärast tööd veidi sporti teha, soovitab Kädi ümbruskonna rulli- ja jooksurada ning talvel mõistagi suusatamist. Avastamist ootavad ka lähikonna kuppelmaastikul kulgevad matkarajad ja mitu maalilist järve. „Siin saab tunda sidet loodusega ja täiega akusid laadida,“ lisab ta. 

 

Kuplandi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks

Tutvu Hämsaare Puhketalu keskkonnaga lähemalt >>>