Kas Sina tead, kuidas kaugtöö kõrval ka puhata?
2018. aastal tehtud 4349 ameeriklasega uuringus The State of American Vacation leiti, et veerand ameeriklastest pole puhkust välja võtnud enam kui aasta. Nendest 12% enam rohkem kui kolm aastat. Vastanutest 77% sai ka aru, et nad on jäänud millestki ilma - nagu näiteks lapse kasvamisele kaasaelamine, lõõgastumine, mälestuste tegemine. Mis on pildil valesti?
Meile, eestlastele, on seda keeruline mõista, aga asustatud puhkus ei ole Ameerika Ühendriikides igal pool norm, sest ühtne seadusandlus puudub. See on isesugune igas piirkonnas, mõnes osariigis näiteks vaid nädal. Ettevõtted saavad vastavalt osariigi seadustele kasutada tasustatud puhkusepäevi kui nn lisamaasikat kui inimene tööle kandideerib.
Tasustatud puhkus oli muide 2018. aastal veel suurem hüve kui paindlik tööaeg ja kaugtöö võimaldamine (45% vs 25%). Keskmine ameeriklane võtab välja 17 puhkusepäeva, millest 8 möödub reisides.
Käärid jooksevad tavatöötajate ja juhtide vahel. 61% uuringus osalenud inimestest leidis, et kui nad puhkusepäevi välja võtavad, paistavad nad tööle vähem pühendunud. 56% tõi põhjuseks suure töökoormuse ja sama palju oli ka neid, kes arvasid, et keegi ei saa neid asendada (muide, see asendamatuse tunne kõlab siit-sealt vastu ka Eestis).
40% tavalistest töötajatest on tajunud ettevõtete ebaselgeid sõnumeid, mis panevad kahtlema, kas ikka selle väljateenitud puhkuse kasutamine on normaalne. 54% puhkusel käinud inimestest ei tundnud, et puhkuse muljete jagamine kolleegidega oleks ettevõttes soovitud. Samas, 70% juhtivatel positsioonidel olevatest inimestest tundsid, et puhkuse kasutamine on igati okei ja enamik soovis puhkusel kogetut ka meeskonnas jagada.
Töötan puhates ja puhkan töötades?
Pole keeruline jõuda selleni, miks Ameerika Ühendriikides on järjest rohkem kaugtöötajaid. Upwork’i raport Future of Workforce Pulse Report prognoosib, et aastal 2025 on Ameerikas 36,2 miljonit kaugtöötajat, mis on 87% kasv, võrreldes pandeemiaeelse ajaga. Nõudluse suurenemist tunnetatakse reisibüroode spetsialistide töö ümberprofileerimises, et nad oskaksid lisaks puhkusele ka tööpakette kokku panna.
See trend pole vaid koroona tõttu nii, vaid nõudlik töökultuur on tekitanud ka eraldi väljendi workcation ehk work + vacation. Kui eesti keeles proovida ühendada sõnad "töö" ja "puhkus" tuleks kokku "tööhkus", mis irooniliselt võttes ei jää sõnast "töökus" kaugele.
Kui uuringu "The State of American Vacation" juurde tagasi tulla, siis kolmandik inimestest (34%) leidis ka, et suur töökoormus ei lase neil kaugtöötades puhata. Veidi rohkem (37%) oli neid, kes polnud 2018. aastal kasutanud ära puhkuse päevi, kuid neid hakkas tollal kaugtöö mõte paeluma.
Ühendriikide Pere ja töö instituudi juht Kenneth Matos viskas juba toona ette küsimuse, mis on asjakohane tegelikult ka praegu: "Kas kaugtöö kahjustab puhkust, mida kavatsete saada, või võimaldab see puhkust, mida muidu poleks olnud?"
Ometi puhkama peab ja puhkamise edu võti põhineb - üllatus, üllatus - planeerimises! Uuringus leiti, et planeeritud puhkuse väljavõtmine kasvatab rahulolu isiklike suhetega (81% vastanutest) ettevõttega; sellega, kuidas aega sisustad (76%); ettevõttega, kus töötad (57%), tööga (56%), füüsilise heaolutundega (samuti 56%).
Hoiame siis pöialt, et ameerikamaal läheb puhkamise kultuur selgemaks ning nad saavad endale lubada kogemusi, elamusi ja mälestusi ehk elamisväärset elu. Kaugtöö on äge, aga ka sellest peab vahel puhkama.
Uut (Kagu-)Eesti kaugtöömaastikul
Kupland pälvis 9. juunil piduliku auhinna - ühe Regionaalmaasika! Täpsemalt saab sellest lugeda SIIT.
Teine suurem uudis on see, et uued sõbrad Saaremaalt kutsusid külla kaugtöövõrgustiku kogemust jagama. Asjalikud koostöökoosolekud toimusid kahel päeval - 17. ja 18. juunil Kuressaares, Lümandas ja Orissaares.
Niisiis, võrgustik võrgustiku haaval, teeme Eestist kaugtöömaa! :)
Hea lugeja, edukat puhkamist või puhkuse planeerimist ka Sulle! Kui ilmtingimata pead sel suvel töö ja puhkuse ühildama, siis Kupland ootab!