Väärt mõtted sTARTUp Day'lt
Kupland käis augusti lõpus Eesti Rahva Muuseumis, viiendat korda toimuval sTARTUp Day'l, sooviga noppida üles kaugtööga seonduvaid häid mõtteid ja jagada neid huvilistele edasi.
Rohkem kui mitmekümmet riiki külastanud Enelin Paas (äriarenduse juht Safetywing'is) jagas, kuidas ta alguses kaugtööd tehes proovis jälgida nn tavalist päevakava, millega oli kontoris harjunud. Kuni hetkeni, mil mõtles... Ei, milleks?
Ta kutsus üles leidma endale sobivaimat rütmi läbi päeva tipphetke tunnetamise. Näiteks võib hästi töötada hommikune töösööst, väga pikk lõuna, ja jupike töötamist õhtul.
Mis aga puudutab olukorda, kui kaugtööd on vaja korraldada kogu meeskonnas, ei tohi see käia "ülevalt alla", vaid protsessi peab inspireerima tiimiliikmete tagasiside. Kui on tegemist suure meeskonnaga, kus on tagasihoidlikke inimesi, lasevad arvamust avaldada just anonüümsed tagasisidevormid.
Veel on ülioluline rõhutada meeskonnas vaimse tervise olulisust. Kui tunned ennast vaimselt kurnatuna, mine koju! See ei pea olema kuidagi vähem tõsisem kui mõni füüsiline haigus. Inimene on üks tervik - kui esinevad töövälised segavad mõtted ja tunded, hoiavad need tagasi produktiivsust.
Swedbank juht Olavi Lepp jagas oma kolme õppetundi, mida ta on paari aasta jooksul õppinud.
- Mitte kõik ei pea tegelema kriisijuhtimisega, vaid selleks tuleb moodustada konkreetne väiksem meeskond.
- Igal hetkel tuleb hoida äri käimas ja kliendid rahulolevad.
- Keegi peab tegelema tulevikuga (ja kindlasti mitte kriisitiim).
Pank on suur organisatsioon, kuid kui need õppetunnid üle kanda väiksemasse firmasse, siis seal on lahenduseks ajakavaline jaotus. Panna enda jaoks paika, mis päevadel tegeletakse ühe, teise ja kolmandaga.
Evelin Uibokand, Tartu linnavalitsuse kriisijuht, oli tööle asunud 2018. aastal ja sai seega paar aastat enne hoomamatut kriisi töökoha spetsiifikale sisse elada. Kriisijuhi ametikoht on väga hea näide, et valmis tuleb pikalt olla enne kui mingi oht õhus on.
Erinevad kriisiõppused ja ette tehtud plaanid suunasid olukorda, kus selge kommunikatsioon elanikkonnale oli paika pandud enne esimest Eesti koroonajuhtumit. Ja seega oldi Tartu linnas üleriigilisest kriisikommunikatsioonist tublisti ees. Kriisijuhtimises on kiirus kriitilise tähtsusega.
Evelini kolm tarkusetera:
- Tunne oma inimesi (nii nägu- kui nimepidi)!
- Mõtle läbi.
- Haara initsiatiiv! Kiirus ja tuline pealehakkamine loeb. Be fast & furious!
VERIFFi kaasasutaja Janer Garohhov leidis, et nendel hetkel kui tunned, et Sinu töö "sakib täiega", saad Sa ikkagi panna lahti kõrgemale:
- Ülekommunikeerides: selgitades, selgitades ja selgitades. Kommunikatsiooni pole kunagi liiga palju!
- Olles kiire.
- Kohanedes.
Ansis Lipenitis, Cocoon'i tegevjuht tõi välja, et parima talendi avaldumiseks Sinu elus pead tundma ennast vabana ja ärkvel.
Simona Andrijauskaitė, Interactio kaasasutaja rääkis oma ärikogemusest ning ütles, et tähtis on alati teada, miks Sa teed seda, mida teed. Vastasel korral annad Sa alla kui asjad lähevad raskeks. Ja need üldiselt lähevad raskeks.
Iga takistus toob lauale dilemma, kas anda alla või oma äri täiustada. Takistustega tegelemise alguses tuleks endalt küsida, kas ma olen puhanud. Väga tüüpiline on arvata, et kõik asjad on vaja enda kontrolli all hoida. Kõike ei saa ise teha ja ei peagi. Mõtle nii, et Sa oled oma teenuse arhitekt, mitte laval esineja. Sul peavad olema: tiim, tööriistad, visioon ja strateegia.
Suvi kinkis Kuplandile uued sõbrad
August tõi küllakutse LIFT99-sse Tallinnas arutamaks, kuidas veelgi paremat kaugtöökogemust Eestis töötavatele inimestele (eriti välismaalastele) pakkuda.
Kupland kutsuti esimese Kagu-Eesti esindajana Startup Estonia Regionaalarengu töörühma. Peatselt kasvava koosluse eesmärk on kasvatada ja laiendada Eestis startup-mõtteviisi, võttes arvesse erinevate piirkondade vajadusi ning võimalusi.
Tartumaa Arendusseltsi sõbralikul suunamisel on avanemas uued võimalused Euroopa suunal, aga sellest lähemalt juba järgmises uudiskirjas! Mõnusat sügiskuud!