Uudiskiri nr 16

Refleksioon kui eluline tööriist

 

Enne kui keskendume sellele, mis ees - antud juhul näiteks uus aasta 2022 - peaksime võtma kindlasti aega mõtlemiseks, mis meie sees toimub. Ehkki eelmine lause võib tunduda mõne lugeja klišee, on kvaliteetses eneserefleksiooni protsessis väga suur väärtus.

 

Artikkel The Blissful Mind portaalist defineerib eneserefleksiooni kui protsessi, mille käigus saad juhtida teadlikult ja avatud meelega tähelepanu Sinu elus toimuvale. Refleksiooni eesmärk on mõista võimalikult hästi oma emotsioone, väärtusi, sihte ja tugevusi, nendevahelisi seoseid. Refleksioon aitab saavutada suuremat sidet iseendaga - paremini mõista, kuidas olukordadele reageerin, mis on need kohad, mida pean arendama ja parendama. Väärtuslik protsess aitab leiutada parimad viisi, kuidas muuta oma mõtteviisi, suurendada suuremat oma elus positiivsust. 

 

Eneserefleksiooniks on mitmeid meetodeid, üks universaalsem nendest on kirjutamine. Kui mõtted peas hõljuvad, võivad need meelehärmi põhjustada ja segadusse ajada. Proovida kirja panna, miks teatud viisil midagi tunned, võid näha nn mustvalgel ka võimalusi tunnete sees navigeerimiseks.

 

Enda sisemaailmaga tegelemine annab meile võimaluse esitada väljakutseid oma mõtteviisidele. Igal inimesel on tajutavaid nõrku kohti või komplekse, mis võivad, aga ei pruugi paika pidada. Kui võtta aega nende asjade üle mõtisklemiseks ja kirja panemiseks, peab samal ajal küsima, kas tõesti neid asju usud. Kõik ei pruugi olla tõsi - need asjad saab otsustada lihtsalt kõrvale panna. Üks variant on ka iga negatiivse asja kirjapanemisel tuua kõrvale näide, mis on hea ja positiivne. See aitab suurendada enese aktsepteerimist ja motivatsiooni midagi ette võtta.

 

Kindlasti tasub kirja panna, mis asjade tegemine valmistab rõõmu. Kohe terve nimekiri silmade ette. Ja proovida muuta harjumuseks iga päev teha neid mõnusaid ja head meelt valmistavaid asju. 

 

Tore asi  on ka see, et kui oled teatud aja tagant midagi kirja pannud (nt aasta lõpus), saad teatud aja pärast (nt järgmise aasta lõpus) minna selle juurde tagasi. Kui oled kirja pannud unistusi - näiteks, kus tahad viie aasta pärast olla, võid avastada, et unistused on täitunud kiiremini. Lisaks saad tajuda seda, kuidas mõtted ja tunded ning nendele tähenduse omistamine on ajas muutunud. 

 

Reflekteerimine kaugtöö vormis

 

Kuplandis, täpsemalt Karupesa hotellis, käis oma aastat 2021 kokku võtmas Signe Ventsel. Alljärgnevalt jagamegi Signe Kuplandi kogemust. 

 

Aastalõpp annab alati hea võimaluse oma tegemistele korraks tagasi vaadata. Selleks, et seda tagasivaatamist teha, tuleb leida aeg, et olla iseendaga. Mina valisin selleks seekord Karupesa hotelli - kaks ühes, koosolek iseendaga ja suusakilomeetrid kaunil kuppelmaastikul. 

 

Jah, nii oligi, et pugesin kaheks päevaks peitu Karupesa hotelli, pugesin sooja teki alla, arvuti ja märkmik kaasas, keerasin kinni sotsiaalmeedia, telefoni panin hääletu peale ja võtsin kirjutades kokku oma aasta.

 

Tegin seda selleks, et saaksin aru, mis sellel aastal juhtus, mida korda saatsin jne. Alustasin selle mõttega, et oli tavaline aasta, aga peale kokkuvõtte kirjutamist selgus, et ohhoo - polegi nii tavaline, vaid saavutusi, õnnehetki, märkamisi sai palju kirja. Panin kirja ka uue aasta eesmärgid.

 

Karupesa hotell on suurepärane koht, kus mõnusalt aega veeta iseendaga ja oma vaimset ning metaalset tervist turgutada. Loomulikult käisin sõitmas Tartu Maratoni suusarajal sõitmas. Rajal oli palju lapsi, kes kõik seal unsinalt treenisid, sõitsin mööda neist ja kiitsin, nii vahva oli nende naerusuud ja punetavaid põski näha. Üldse märkasin, et Lõuna-Eestis on rahvas spordirajal palju rohkem naerusuisem ja juba kaugelt hõigati: “Tereeeee!”

 

Signe suusatamas

 

Ja kui hotelli tagasi jõudsin, küsis hotelli perenaine Katrina kohe, kuidas mul läks. Ta oli igal hetkel ülimalt lahke ja hooliv! Nagu päriselt! Polnud ammu kogenud seda, mida kogesin seal. Soovin, et temasuguseid tõelisi ettevõtte brändisaadikuid oleks rohkem. Kui selliseid inimesi on rohkem, õitsevad ka nende ärid. 

 

Suur tänu Signele! Ilusat ja põnevaid töiseid tegemisi aastal 2022! Kui ka Sina soovid Kuplandi kogemust, siis oma maitse järgi saad leida parima koha SIIN