Uudiskiri nr 30

Unusta horoskoop! See veel Eestis vähetuntud isiksusetüüpide teooria võib Sind kütkestada.

 

Seekord teeme tutvust enneagrammiga. Sõna "enneagramm" tuleneb kreekakeelsetest sõnadest "ennea" ehk "üheksa" ja "gramm" ehk "kirjutatud". Enneagrammi puhul on tegemist tegelikult sajanditevanuse raamistikuga, mis aitab Sul paremini mõista iseennast ja teisi, soodustab eneseotsinguid ja on teekaardiks oma täieliku potentsiaali saavutamisel.

 

Sellest, et maailmas elab laias laastus 9 erinevat tüüpi inimesi, hakati kõvema häälega rääkima 1980ndate lõpus. Raamatus „The Enneagramm At Work“ on hästi kokku võetud, et teooria sai alguse 2500 aastat tagasi ning on läbi aegade olnud seotud müstiliste ja religioossete praktikatega, nagu sufism ja kristlus. Kahekümnendal sajandil uuendati mõistatuslikku mudelit kaasaegsete psühholoogiliste terminitega - ja see jõudis avalikkuse teadvusse.

 

Enneagramm on praeguseks väga populaarne USAs, Lõuna-Ameerika riikides, Hiinas, mitmetes Euroopa riikides, kuid tundub, et Eestisse alles jõudmas... Kuna enneagramm on midagi, mis ka tööalaselt inimest aitab, siis Kupland tunneb vastutust sinna maailma põgus tutvustus teha! 

 

See on palju rikkalikum tööriist kui jagada inimesed lihtsalt tuimalt ekstravertideks-introvertideks või koolipsühholoogia tunnis selgeks õppitud sangviinikuks-koleerikuks-flegmaatikuks-melanhoolikuks. Isiksusetüüpide maailm on ÕNNEKS palju nüansirikkam! 

 

Ilmselt nõustud, et tänapäevasel töökohal on eneseteadlikkus edu saavutamiseks sama oluline kui tehniline pädevus. Enesekindlus ja loovus tulenevad samuti sellest, et me näeme ennast selgelt. Me loome tugevamaid suhteid, saavutame paremaid tulemusi ja juhime tõhusamalt - mis omakorda toob kaasa kasumlikumad ettevõtted. 

 

Kuna enneagrammi maailm on suur, lai ja sügav (eelmainitud üheksal tüübil on ka kolm alatüüpi ehk kokku 27), siis ei pruugi enda tüübi ülesleidmine ega ka erinevate eluprobleemide lahendamine tulla kiiresti ja lihtsalt. Samas, kannatlikult süvenedes pakub enneagramm arusaamu ja rakendatavaid parendusharjutusi, mida saad kasutada, et areneda inimesena ja paralleelselt ka töötajana ja juhina. 

 

Enneagramm ei püüa muuta inimese põhiolemust ega aseta kedagi ka kuhugi kasti. Vastupidi - see paljastab käitumismustrid ja aitab Sul toetuda tugevatele külgedele, mis Sulle kasuks tulevad. Näitab ka samal ajal, kuidas tulla välja juurdunud mustritest, mis Sind ühtedes ja samades teemades kinni hoiavad, muudkui kordudes.

 

NB! Tuttavad mustrid võivad olla mugavad isegi siis, kui nad haiget teevad – seega nendest väljatulek on raske, kuid võimalik ja väärt ettevõtmine. Saavutades tervikliku arusaama sellest, kes Sa tegelikult oled, mis Sind motiveerib ja kuidas oma sõprade, pereliikmete või töökaaslastega suhtled, saad kasvada ja areneda.

 

Paar lauset igast isiksusetüübist

 

Esimene enneagrammi isiksusetüüp on range perfektsionist: inimene, keda ajendab see, kuidas tuleb asju õigesti teha (ja ühtlasi naudib kõiki olukordi, kus tal on õigus). Perfektsionistidel on kõrged eetilised standardid ja nad võivad olla väga kriitilised - nii enda kui ka teiste suhtes. 

 

Teine tüüp on kaalutlev abistaja. Abistaja paneb hea meelega tagaplaanile oma vajadused, et toetada teisi, uskudes, et see toob kaasa armastuse ja pühendumise. Talle on väga iseloomulik see, et teab juba enne, mida kaaslane ta kõrval vajab, kui kaaslane ise.

 

Kolmas tüüp on töökütjast saavutaja - keegi, kes südamega tunneb palju, aga surub mõistusega tunded alla, et olla igal hetkel asjalikult maksimaalselt produktiivne, edukas, hea mainega.

 

Intensiivne loomeinimene on neljas tüüp. Need inimesed tahavad tunda end milleski kogu aeg erilise(ma)na; nad on väga emotsionaalsed, ihkavad sügavat isiklikku sidet ja neid tõmbavad dramaatilised olukorrad.

 

Viiendaks on vaiksed spetsialistid. Nad hindavad loogikat ja intellektuaalset arutlust - ja võivad olla emotsionaalselt distantseeritud. Need spetsialistid õitsevad enim rahulikus keskkonnas, kus nad saavad maailma nõudmisi töödelda. 

 

Lojaalsed skeptikud, kuues tüüp, on loomult pikaldaselt jälgijad enne kui kedagi usaldavad: nad kahtlevad pidevalt endas ja teistes (eriti väljendub see võimuesindajates kahtlemises), neil on alati valmis plaanid A, B, C. Samas, omal alal teevad nad tööd väga hästi.

 

Seitsmendad on entusiastlikud visionäärid. Nad on võluvad, unistavad, rõõmsameelsed ja seiklushimulised (ei kannata paigalpüsimist, soovivad pidevalt ringi liikuda ja reisida). Nende hirm kohustuse piiratuse ees ajendab neid nägema elu kui lõputute võimaluste jada. 

 

Kaheksas tüüp on väljakutsete esitaja: keegi, kellele meeldib hoida kõiki ja kõike kontrolli all ning kes viitsivad maailmas suuri asju teha. Nad on jõulised ja sirgjoonelised, bossilikud tüübid, kes austavad oskuslikku vaimset sparringut, kuid unustavad üsna sageli teiste tundeid tähele panna.

 

Üheksas ja viimane tüüp on kohanemisvõimeline rahutegija, kes on oma loomult diplomaat, ta näeb kõiki osapooli. Rahumeeste jaoks võib olla otsuste tegemine keeruline - igal võimalusel on ju oma eelised. Nad armastavad üle kõige rahulikku olekut ja puhkust (võivad palju olla ka puhkeasendites). Nad on ruumi tasakaalustajad. Samas, kui üheksatel on kindel struktuur loodud (päevakava, to-do-list), on nad väga töökad.

 

Nagu iga teemaga – kui kusagilt uue asja pusimist alustada, on head õpetajad omal kohal. Kupland soovitab Enneagrammiga tutvumist teha läbi õpetaja nagu Richard Rorh (YouTube), alatüüpe õpetavad suurepäraselt tandem Beatrice Chestnut and Uranio Paes (Enneagramm 2.0 Spotify-s, alatüübid seletatud ka YouTube’s @ChestnutPaesEnneagramAcademy).

 

Remote9 x Kupland

 

Kuplandi võrgustiku teenuse sisemisest initsiatiivist sündis pilootprojekt tutvustada Kagu-Eesti kaugtöökeskkondi ja toetavaid tegevusi diginomaadide retriitite korraldajale Remote9. 

 

Laura the Forest Fairy in Kupland. Foto: Tiina Männe

 

Seltskonna peamine võõrustaja oli Ettevõtlusmaja (Entrepreneurs Forest) metsahaldjas Laura, kes kirjeldab toimunut nii:

 

„Oli väga palju ägedaid momente ja suutsime Remote9 tiimi ikka korralikult üllatada! Hoo maha võtmine, transformatsioon, personaalne areng ja nö “iseendaga uuesti kontakti” leidmine looduse abil on Kuplandi teema. Eriti neile, kes ennast suures osas ületöötanud.

 

Teisest küljest: üks kaugtöötaja näitena suutis ühe nädala terve kuu töö ära teha, sest keskkond soosis ja tundus, et inspireeris. Loodusest saad energiat juurde. Eks ta erinevatest ürituste osadest jäi natuke ilma, kuid oma ettevõttes suutis suure sammu teha ja lubas jälle tagasi tulla siia. Eks igale inimesele on erinevad teekonnad siin alati.“

 

Diginomaadide retriitide spetsialistid peatusid Ettevõtlusmajas, külastades veel Loovusaita, KODASt, Haani Loometare ning kogu kogemust toetas Mooska suitsusaun. Nüüd osalejate tagasisidest:

 

“The experiences I had with Kupland hosts were a highlight of my trip to Estonia!“


„The brainstorming session was so interactive and really helpful in thinking out of the box and collaborating with people with different mindsets to come up with a communal solution, really showed the power of collaboration!“
 


„I absolutely loved the music session, I wish it never ended. Being in such a powerful space with other kind souls surrounded by stunning music and the vibes of the forest was a truly magical experience and I felt that we all left more connected and peaceful.“

 
„That farm is also magical with its own history. I definitely want to go back and try it out next time.“

 

„The sauna was absolutely the highlight of the whole journey. It was such an unexpected deep inner journey in a location that's almost sacred as opposed to the "normal" conception of sauna which is mostly associated to something used for relaxation and pampering outside of Estonia! It was a truly magical, changing experience that I am grateful to have had the opportunity to experience.”

 

„In general, I believe Kupland is onto something, they just need to delegate more resources and believe more in their own citizens to create this beautiful organization of farms that offer an experience that nowhere else is possible.”

 

Pilte:

 

Remote9 KODAS Kupland. Foto: Laura Kuklase

Remote9 KODAS Kupland. Pilt: Laura Kuklase

Remote9 Haani Loometare Kupland. Pilt: Laura Kuklase

Remote9 Haani loometare Kupland. Pilt: Laura Kuklase

Remote9 Loovusait Kupland. Pilt: Laura Kuklase

Remote9 Loovusait Kupland. Pilt: Laura Kuklase


*Remote9 kontaktreisi toimumist rahastati Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme "Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks" projektist „Põlvamaa PATEE programm 2020-2023". 

 

Mida veel põnevat uudist?

 

See oli suur üllatus aasta alguses, kui saime kajastuse mitme riigi Euronews'is. Nüüd saabus kirss tordile - Kupland jõudis National Geographic'usse!

 

Reegi Maja võõrustas Kuplandi võrgustiku teenusepakkujaid kohvihommikul!

 

Reegi Maja. Foto: Kupland

 

Mooste Mõisa külastas roheteemade guru Gunter Pauli, kes tegi ettekande Põlvamaa Rohefoorumi raames ning osales paneeldiskussioonis.   

 

Rohefoorum Mooste Mõisas Kupland. Foto: Sander Silm

Pildil: Mikk Järv, Ave Oit, Gunter Pauli, Tõnis Soopere, Mikk Luht, Eva Truuverk.

 

Hiljem külastati külalistega Moostes ökoloogilise ehituse kompetentsikeskust Eestimaaehitus ja õhtustati Mooste Viinavabrikus.

 

Kuplandi projektijuhi fookus on suvel ja sügisel välissuhete arendamisel. Lisanna tuli just Saksamaalt, kus Bad Segebergi piirkond tähistas 30 aasta partnerlussuhete täitumist Põlva maakonna ja Võru linnaga. 

 

Networking in style. Foto: Kupland.
 

Põlvamaa Arenduskeskus ja Põlvamaa Omavalitsuste Liit koos Kuplandi ja BAD Segebergi sõpradega

 

Oktoobris 2023 avaneb tänu Interreg PLP programmile minna õppima ConnectedHubs'i Iirimaale, kuidas nemad oma kaugtöövõrgustikuga kõrgetasemeliselt toimetavad!

 

Põnevil koostööst! Pilt: Kupland

 

Aitäh lugemast! Nüüd lemmik kaugtöökohta otsima >>>