[Catlamaja oli kaugtöövõrgustiku Kupland liige kuni 2023. aasta lõpuni]
Rõuge kanti tullakse küll enamasti puhkama, aga kui siin vaja korda ajada mõni tööasi, siis selleks on kõik võimalused olemas Rõuge Kaugtöökeskuses Catlamaja. Tegemist on klassikalise koostöökontoriga, mida fännavad kohalikud, kuid kuhu on teretulnud ka kaugemad külalised. Seega, väljaspoolt Kagu-Eestit Kuplandisse tulija saab trehvata kohalikku ja veeta koos aega mõnusas töökeskkonnas. Pole muud võimalust - töö lihtsalt edenebki väga jõudsalt!
Catlamaja vedaja Jaanus Mark on seda meelt, et kaugtöö võiks päästa Eesti maaelu. Ta näeb seda toimuvat ümbruskonnas – Rõuge ümbrusesse on viimastel aastatel kolinud palju noori ja enamasti on nad tulnud koos oma tööga, mille annab ära teha siit kaunilt kuppelmaastikult linnast eemal. „Koroona õpetas meid kaugtööd tegema,“ sõnab Jaanus. „Siiski on selleks, et seda kodust tõhusalt teha, vaja häid tingimusi. Aga neid kodukontoris enamasti pole: lastel on omad soovid, keegi võib-olla toimetab kodus ja segab. Meil siin aga valitseb täielikult töömeeleolu ja kõik on spetsiaalselt loodud kaugtöö korraldamiseks. Tuledki nagu tööle!“
Catlamaja asub Rõuge servas, kui nii üldse öelda võib. Industriaalse olemisega nõukogudeaegse ehitise kolmandal korrusel ehk seal kus praegune koostöökontor, asus varem Eesti Telefoni keskjaam. Tänase kaugtöökeskuse ruumid seisid aastaid niisama ning neid kasutati vaid kolu ladustamiseks. Katus jooksis majal läbi ning kui Jaanus mõned aastad tagasi siia esimest korda sattus, siis midagi rõõmustavat siin vastu ei vaadanud.
Kulus üle 1000 tunni vabatahtlikku tööd ja palju projektikirjutamist enne kui paik sai valmis mugavaks ja kaasaegseks kaugtöökohaks. Muide, Catlamaja on siiani Kuplandi kaugtöövõrgustikus ja Kagu-Eestis ainus koht, mis mõeldudki puhtalt vaid kaugtöö tegemiseks ja tegeleb ainult selle võimaluse pakkumisega.
Segamatu tööõhkkond
Catlamajal on juba olemas oma püsikliendid, kuid oodatud on ka kõik esimest korda tulijad. Kaugtöövõimalust pakutakse nii üksikutele tulijatele kui ka seltskondadele, kes on tulnud Rõugesse meeskonna väljasõidule ja vajavad paika koolituse, ajurünnaku, koosoleku vms töise ürituse korraldamiseks.
„Meie anname püsiklientidele oma võtmed ja nad saavad siin töötada millal iganes vaja. Näiteks majandatakse meie juurest Lõuna-Eesti toiduvõrgustikku – selle üks eestvedaja toimetas muidu paberitööd kodunt, kuid nüüd käib siin. Ütleb, et asjad saavad kiiremini valmis, sest meie juures ei ole külmkappi ja muruniitmist, mis kodus keskendumist segavad,“ räägib Jaanus. Isegi kohaliku vallamaja rahvas käib Catlamajja koosolekuid pidama ja samal põhjusel: puuduvad segajad - keegi ei pista keset koosolekut pead ukse vahelt sisse ega küsi midagi.
Catlamajja võib tööle tulla ka kasvõi öösel. Kui on vaja öösel kell kolm teha videokõne Jaapanisse, siis palun! Väga hinnatud on ka Catlamaja pakutav printimisvõimalus.
Tööta üksi või meeskonnaga
Catlamaja ruumipaigutus on loodud just kaugtöö vajadustest lähtuvalt. Olemas on mugav ja kõigiti varustatud koosolekuruum, kuid on ka võimalused eralduda privaatsesse kontorisse. Töötada võib üksi või mitmekesi. Siit saab teha videoülekandeid ja anda veebitunde.
Seminari või koolitust mahub sõltuvalt ruumipaigutusest pidama 12-20 inimest. Toidupoolisega pole samuti muret – lõunapausi ajal võib jalutada kilomeetri kaugusele Saarsilla talukohvikusse või Ööbikuoru villasse või kui pole tahtmist välja minna, siis tellida toit otse Catlamajja. Samas on võimalik kaasa võetud toitu ka kohapeal soojendada ja värsket masinakohvi või teed kõrvale rüübata.
Kui töö saab tehtud, siis on aega juba ümbruskonna vaatamisväärsustega tutvuda või end veidi liigutada. Sportimisvõimalusi leidub Rõuges kuhjaga. Olemas on jooksu-, ratta- ja suusarajad, suvel saab ujuda, tennist või golfi mängida, skateparkis lustida, spordihoones toimub trenne igale maitsele, hobusetalus saab ratsutada ja kelgukoeratalus koertega matkata.
Võib küll öelda, et Rõuges elu keeb ja pole mingi ime, et paljud on tulnud siia koroonapakku. Kes veel ajutiselt, kes juba päriseks. „Tööandjad ei usaldanud alguses inimesi kaugtööle, kuid tasapisi saab selgeks, et kui sa annad töötajale paindlikkuse ja võimaluse ise oma töötegemise üle otsustada, siis ei ole mingit vahet, millal ta oma tööd teeb. Las ta teeb oma tööd, siis kui ta seda kõige enam tahab teha. Motivatsioon on nii suurem ja töö saab kiiremini valmis,“ on Jaanus kindel.
Kuplandi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks