Kaugtöö uudiskiri nr 7

Kaugtöö tegija - uuri, millest võiks saada Sinu järgmine väljakutse

 

Kas oled kokku lugenud, mitu märguandepiiksu Sinu telefon ühes päevas teeb? Kas see segab tööle keskendumist või aitab sellele just kaasa?

Juba 2015. aastal leiti, et tüüpiliselt jääb telefonis visuaalsete või heliliste märguannete arv päevas 20-100 vahele. Seejuures äppidepõhist märguannete seadistamist tegi tookord vaid 10% telefoni kasutajatest.

Huvi pakuks sarane statistika ka 2020. aasta kohta, kuid infot otsides selgeid andmeid hetkel veel ei leidu. Võib ainult eeldada, et viimasel aastal on märguannete arv kasvanud seoses kaugtöö osakaalu suurenemisega kogu maailmas. See on olnud aeg, mil kättesaadavusest on saanud justkui uus norm meie endi ja meid ümbritsevate inimeste sotsiaalsetes ootustes. 

Vaatame hetkeks, kuidas märguanded mõjuvad produktiivsusele tööl, aga ka üldisele ärevusele ja üksildustundele.

Hispaania ja USA teadlaste 2015. aastal läbiviidud katses osales 30 kontoritöötajat, kes jagati pooleks - pooltel lasti ööpäevaks igasugused märguanded maha võtta ja pooltel jätta märguanded peale. Järgmiseks ööpäevaks grupid vahetusid. Katsele eelnes küsimustiku täitmine ja järgnes intervjuu. 

Tähelepanu väärib ka asjaolu, et alguses tahtsid teadlased teha ühe nädala pikkust katset, kuid ei leidnud piisavalt osalejaid, kes oleksid valmis märguannetest sedavõrd pikaks ajaks loobuma. Ühe päeva eemalolemist sai samas mõnikümmend inimest endale lubada. Katses osalemise kooskõlastusvajadust nähti otsese juhiga (kuna see pidi toimuma argipäeval) ja oma elukaaslasega, et viimane ei hakaks asjatult muretsema. 

Katse läbi teinud inimesed tundsid, et ilma märguanneteta said nad oluliselt paremini keskenduda tööle ja olid produktiivsemad. Nad ei kuulnud ühtegi piiksu, kuid tegelesid infoga endale valitud ajal. Mõned võisid telefoni vaatamise isegi küllalt pikaks ajaks unustada.

Samas tundsid nad tagasiulatuvalt, et äkki on kellegi ootusi alt vedanud, olemata koheselt kättesaadavad. See tekitas mõnevõrra ängistust ja eraldatust sotsiaalsest grupist. 

Antud katse juures oli huvitav see, et need inimesed, kes tahtsid tookod telefoni märguannete piiramisega jätkata teatud ulatuses, võeti uuesti kokku kahe aasta pärast. 60% nendest, kes võtsid plaani moel või teisel märguandeid kontrollida, tegid seda ka kaks aastat hiljem. 

Ühes teises uuringus, milles osales 375 üliõpilast, näitas, et kolm neljandikku vaatavad telefoni iga kord kui see vibreerib, heliseb või helendab. Mõned tõid välja ka selle, et ärkavad keset ööd üles märguannete kontrollimiseks. See on loomulikult juba äärmuslik olukord ja kvaliteetse ööune segajana mõjutab üldist tervist.

 

Kõik ei ole nomofoobid!

Igavusest telefonis olijaid kutsutakse nomofoobideks (neil tekib hirm kui telefoni käes ei ole). Samas, süüdi pole ju nutitelefon kui selline, vaid peamiselt sotsiaalmeedia äpid või mängud, YouTube, e-kirjad ja sõnumid, mis liigselt tähelepanu tõmbavad ja kompulsiivset käitumist esile kutsuvad.

Teadlased on uurinud ka seda, mis on telefoni lehitsemise kompulsiivuse käivitajaks. Esikohal on momendid, kus inimene pole otseselt millegagi hõivatud (ootab näiteks sõpra). Teisel kohal on igasugused korduvad ja rutiinsed tegevused - enne neid ja nende ajal. Kolmandal positsioonil igasugused imelikud olukorrad ja neljandal hetked, kui inimene ootab pinevalt kelleltki saabuvat sõnumit. 

Samas, on ka olukordi, mis aitavad lõpetada sellise kompulsiivse käitumise. Nendeks on päriselu situatsioonid, mis nõuavad tegutsemise muutust (nt kuhugi autoga sõitmine) või teadvustamine, et ekraanis on viibitud juba pikka aega või nähakse korduvat sisu.

Hea kaugtöötaja - mõtle, millal Sina telefoni märguandeid viimati reguleerisid ja kuidas see on Sulle mõju avaldanud. See võib olla hea meetod töö produktiivsust tõsta ja tegeleda sissetulevate “mitte-nii-pakiliste” sõnumitega konkreetsel ajal.

Tähtis on ka teadvustada, et nutitelefoni kanalites toimub ka väga palju head, tuju tõstvat ja positiivset - näiteks tähendusrikas suhtlemine lähedastega. Seda tuleb hoida.

 

Kuplandi võrgustik on saanud kolme liikme võrra rikkamaks!

Märtsis said Kuplandi kaugtöövõrgustiku tunnistuse kolm uut teenusepakkujat: Võru Instituut, Kohvik Johanna ja Haani loometare. Meid on nüüd 24!

Kuplandi kaart

Kupland võrgustik 31.03.2021 seisuga

 

Võru Instituut

Instituuti on kaugtööle oodatud inimesed, kes otsivad ühelt poolt vaikust, et saada töö valmis, teisalt aga soovivad ammutada inspiratsiooni kohaliku keele ja kultuuri keskkonnas viibimisest.

Kaugtöötaja jaoks on hubases toas töökoht akna all ja lisaks saab püsti tööd teha reguleeritava kõrgusega laua taga. Meeskonnaga tulles saab lisaks valgusküllase seminariruumi kasutamisele ja toitlustusele tellida ka võru keele lühiõpet või kohalikku kultuuri tutvustavaid esitlusi nii kohapeal kui erinevates muuseumides Vana-Võromaal.

Instituudi näitusmüügilt leiab võrukeelseid raamatuid, muusikaplaate ja kohalikku käsitööd. Instituudis töötavad väga sõbralikud inimesed, kes räägivad omavahel võru keeles, kuid külalistele tõlgitakse kõik vajalik ikka talle arusaadavasse keelde. Tulõ ja kae esi perrä! ;)

Triinu Laan

Triinu Laan

 

Kohvik Johanna

Kohvik Johanna (NB! Esimene Kuplandi koht Valga linnas) asub raudteejaamast mõnesaja meetri kaugusel. Seega, ideaalne kaugtöösihtkoht rongisõitu armastavale kaugtöötajatele näiteks Tallinnast, Tapalt, Jõgevalt, Tartust või Elvast.

Kohvik Johanna on algusest peale ühe pere ning nende heade sõprade hoole ja armastusega loodud. Esimesel korrusel asub hubane einestamisala, kus toitude valmistamisel pööratakse rõhku naturaalsele toorainele ning suussulavatele maitsetele. Teisel korrusel on maitsekalt möbleeritud tööpesa nii kaugtöötajale (mugava tooli ja printeriga) kui väiksematele meeskondadele.

 

Jana Kikkas

Jana Kikkas

 

Haani loometare

Haani loometare on mõeldud just Sulle, kui otsid inspireerivat kaugtöökohta. Tööd saad teha nii üksi, kaaslasega kui ka pisikese kokkuhoidva tiimiga. Kahel korrusel on olemas kõik vajalik tööks ja väljapuhkamiseks.

Meeleolu loovad Kihnu maalambad, sirutuspause pakub põlise Haanimaa kuppelmaastik ja kehale kosutust saab kohapeal läbi massaaži või teraapia.

Saunakütmise võtame enda hooleks, aga kokkamise rõõmu jätame Sulle, lisaks soovitame häid kohalikke maitseid lähedal ja kaugemal. Avastamist jagub siin Haani mättal rohkemgi!
 

Joosep Peetsalu ja Erkki Peetsalu

Joosep Peetsalu ja Erkki Peetsalu

Kihnu maalambad Haani loometaresHaani talu lambad