Kui soovid kohalikku kultuuri kogeda ja sellega tööd ühildada, on Võru Instituut kõige õigem koht, kust Võrumaa avastamist alustada.
Võru Instituut liitus Kuplandi võrgustikuga aasta pärast selle loomist. Liitumise initsiatiiv tuli toonase projektijuhi Triinu Laane poolt, kelle jaoks polnud mingi probleem ajutine kontor püsti panna sõna otseses mõttes metsas kännu otsas ja tööasjad korda ajada kasvõi käigu pealt perega reisides. Just tänu kaugtöö võimalustele polnud Laan viimase üheksa aasta jooksul, kui tal on sündinud kolm last, pidanud kordagi katkestama kultuurikorraldustöö tegemist.
„Laste kõrvalt töötamine tähendab teistsugust elukorraldust ning ka seda, et sa teedki väga palju asju ära kaugtööna. Meie viimane laps oli aastane, kui läksime perega Euroopasse reisile ja isegi seal oli mul kaasas väike hulk tööd. Tegin seda teel olles. Mul oli vaja internetti ning turvalist ühendust oma kodufailidega. Usun, et töid, mille jaoks piisab vaid nii vähesest, on palju,“ räägib ta. „Seevastu seda arvan ma küll, et lastega koos kodus olles pole niimoodi töötada võimalik, et ühtaegu kantseldad lapsi ja teed tööasju. Meie pole seda varianti harrastanud, sest see rikub ainult laste ja enda närve,“ leiab Laan. Kodukontori lahendus toimib ikka selliselt, kui viid lapsed selleks ajaks hoidu.
Võru Instituudis käis juba enne Kuplandiga liitumist kaugtöötegijad, aga valdavalt olid nad ikkagi majaga kuidagi seotud. Kuplandiga liitumine oli teadlikult uste avamine ka teiste eluvaldkondade esindajatele. Võib tulla nii üksi kui ka kogu meeskonnaga, sest olemas on ka suurem koosolekuruum.
Asukoht on super, ajaloolise Kreutzwaldi pargi kõrval ja Tamula järve imeilusa promenaadi ääres. Instituudi projektijuht Triin Toom: „Olen pea 10 aastat korraldanud igakuiseid koolituspäevi Vana-Võromaa õpetajatele ning saanud tagasisideks, et maja on justkui kodu, soe ja hubane, kuhu tahetakse alati tulla ja siin päeva veeta. Meie majas töötab inimesi, kes jagavad rõõmuga teadmisi nii Vana-Võrumaa rahvariiete kui ka võru keele ja kohanimede nüansside kohta. Eks meil on alati on keegi külaline majas ja püüame ühiselt alati külalisi võõrustada."
Otseloomulikult saab töötegemise kõrvale Võru Instituudis küsida ja uudistada kõike, mis puudutab võru keelt ja meelt. Siin kuuleb võru keelt tema täielikus eheduses, sest töö käib Võru Instituudis puhtalt mahlakas kohalikus keeles. Isegi kui sellest keelest midagi aru ei saa, tõstab külalistel ainuüksi võrukeele kõla kuulamine suunurgad üles. Võru Instituudi töötajad aitavad suurima rõõmuga selgust saada selles, mis imeasi võiks küll olla „tuhv“ või kuidas nimetatakse siinses kõnepruugis kaugtööd.
Kui aga teha kaugtööd Võrus, siis mida lisaks töötegemisele veel ümbruskonnas teha või vaadata?
Triin soovitab sirutuspausiks saja meetri raadiuses asuvat Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriid külastada, kus saab näha maailmatasemel kunstinäituseid. Linna jalanõuga pääseb Suurele-Munamäele, matkahuvilised suunaksime Rõuge ööbikuorgu või hoopis Vällamäe matkarajale.
Triinu, kes nüüd igapäevaselt Tartu Ülikoolis töötab, kuid aeg-ajalt instituudis kaugtööd teeb, kiidab samuti Vällamäed: „See on hästi äkiline rada ja saab suurepäraselt aimu, misasi on kuppelmaastik. Lisaks võiksid kõik Võru külastajad ära käia Kreutzwaldi muuseumis. Kui aga on tegemist saunasõbraga, siis proovida päris ehedat võrumaist suitsusaunakogemust. Näiteks hea turvalise elamuse saab Mooska turismitalust.“
Üldiselt on soovitus: „Tulõ ja kae esi perra!“
(Tule ja vaata ise järele!)
Võru Instituudi kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks