Suve uudiskiri 2024: Miks teadlikkus läbipõlemisest ei vii otsuseni puhata?

Kui süda ütleb "Tahan puhata!", aga mõistus vastab "Veidi veel...!!

 

Peab ütlema, et see teema kerkis esile puhtalt sotsiaalse vaatluse tulemusel ja pani omakorda uurima, kas teema kohta on ka värsket teadust tehtud.

 

Journal of Business and Psychology avaldatud uuring "Why Do People (Not) Take Breaks? An Investigation of Individuals’ Reasons for Taking and for Not Taking Breaks at Work" toob esile, miks inimesed sageli ei võta puhkamiseks aega, hoolimata sellest, et nad on teadlikud läbipõlemise riskidest. 

 

Uuringus tuvastati seitse peamist põhjust, mis panevad töötajaid pause võtma: väsimus, füsioloogilised vajadused (näiteks söömine või tualeti kasutamine), mured töösoorituse pärast, negatiivsed tunded (näiteks ärritus või pettumus), soov eemalduda tööülesannetest, soov suhelda ning töövälised asjaolud (näiteks auto remontimine). Kõige sagedamini mainitud põhjus oli väsimus, mida mainis 45% osalejatest.

 

Teisest küljest toodi välja ka seitse põhjust, miks töötajad ei võta pause: töökoormus, töö hoog, otstarbekus, ootamatud muutused tööolukorras, juhendamine, mulje jätmine ning mure kolleegide pärast. Kõige sagedamini mainitud põhjus oli töökoormus, mida mainis 33% osalejatest.

 

Üks olulisi leide oli see, et suured töökoormused ja vajadus saavutada tööalaseid eesmärke sunnivad töötajaid pausidest loobuma isegi siis, kui nad tunnevad end väsinuna. Miks? Inimestel on nimelt soov ülesanded kiiresti lõpetada. Parem kohene tööülesannete lõpetamine kui pikaajaline heaolu. Siis säilivad karjäärivõimalused, saab jätta positiivse muljet ülemustele ja kolleegidele... 

 

Võib ainult spekuleerida, kas kiirustades ja pausideta millegi tegemine on kuidagigi kvaliteetne…?

 

Kas kiirustamise juurpõhjust otsides jõuame suure tõenäosusega organisatsioonikultuurini, mis ikka veel premeerib ületöötamist? Jah, osalt küll, aga teine ots on ikkagi töötaja enda käes, kellel on hirm mahajäämise ees ja sisemine sooritussurve (American Psychological Association, Ameerika tööjõu uuring 2023). 

 

Kiirustamine, hirm, sooritussurve – ei kõla üldse hästi! Need leiud rõhutavad vajadust süsteemsete muudatuste järele töökultuuris.

 

Kust otsast seda stressipusa võiks harutada? “Mul on kiire!” väljendi taga võib olla tõeline kiirus, aga sellega võivad kaasneda mitmed varjatud tähendused ja põhjused nagu vältimine, eelistamine ning ajalised prioriteedid. 

 

Selleks, et aidata iseendal või kolleegil teadlikult aeglustuda, oleks vaja aru saada, mis on tema kiiruse taga. Teadlik aeglustumine annab pikas perspektiivis töö tulemustele kvaliteeti juurde ja lisaks aitab inimesel endal leida sügavamat tähendust igapäevastes tegevustes.

 

Võta aega teadlikuks aeglustumiseks! Elukvaliteet tõuseb!

 

Suvine Kuplandi kaug- ja koostööparadiis

 

Meie Kagu-Eesti kaugtöövõrgustik Kupland tähistas juunis oma 4. sünnipäeva. Kes kuuleb meist alles esimest korda, siis lühidalt öeldes on Kupland kaugtöö tippklassi bränd, mis ühendab meie looduskaunite kuplite vahel 28 ettevõtet. 

 

Sünnipäevapeol, mida tähistasime Anzelika Mahetalus, võtsime pidulikult vastu uusima liikme – Tõrva Veemõnula.

 

Maiken Tõrva Veemõnulast
Maiken Tõrva Veemõnulast

 

Jutuajamised

Läksime seto kultuuri lugude sisse

 

Tähistasime Kuplandit

Tähistasime üksteist

 

Sõime sünnipäevatorti ja uudistasime esimest kaugtööveini: Haani Loometare pakub edaspidi klientidele oma veini, mis valminud Uue-Saaluse Veinitalus

Sõime sünnipäevatorti ja uudistasime esimest kaugtööveini: Haani Loometare pakub edaspidi klientidele oma veini, mis valminud Uue-Saaluse Veinitalus

 

Kui veidi nendele neljale aastale tagasi vaadata, siis võrgustikuga alustades oskasime keskenduda üksikisikutele ja meeskondadele. Teist aastat järjest oleme fookusesse võtnud ka perekonnad. Seega, oled oodatud, millise kooslusega aga soovid parasjagu tulla!

 

Tea seda, et Kuplandi brändiga käib kaasas baasstandard. See tähendab, et kohad on väga erinevad ja omanäolised, kuid saad olla kindel, et tingimused mugavaks töötegemiseks läbi mõeldud ja toetatud.

 

Meie sotsiaalmeedia kanaleid tähistav @coworkingparadise on mitmemõtteline:

1) kui kontorist-väljas aega veedad, on Kupland Sinu jaoks paradiis;

2) Kupland on koostööparadiis võrgustiku teenusepakkujate jaoks – kohtume vähemalt 10x aastas ja vaatame, mida maailmas koos ära teha annab. Viimasel kahel aastal oleme teadlikumalt arendanud rahvusvahelise koostöö suunda ja on põhjust tänulik olla, et oleme ka järjest rohkem silma jäänud.

 

Euroopa tähistab kaugtööpäeva
Euroopa kaugtööpäeva tähistamine Connected Hubs kutsel

 

Interreg Europe konverents Burgoses
Rural coworking teema eksperdid kogunesid Hispaanias, Burgoses Interreg Europe kutsel

 

Visiitkaart kõnetas

Visiitkaart kõnetas saksa kolleege ja pani kohe ühisosa otsima - nende edukuse maskotiks on ükssarvik-lehm

 

Kuplandis on kõigile midagi! Oma moodsa motivatsiooni loo saad tuttavatele rääkida pärast meie juures käimist ;)

 

Ka sel suvel tuleb ette olukordi, kus vanematest ühel on puhkus ja teine peab siiski tööl olema. Samas, perega tahaks olla koos nii, et lastel ja noortel oleks aega vaheaega nautida. Kuplandist leiad 15 eriti peresõbralikku kohta, mida saab enda kasuks tööle panna. 
 

Kui tuled üksi Kuplandit avastama, saad valida 25 erineva koha vahel – olenevalt:

1) kas otsid täielikku privaatsust ja tahad olla iseendaga;

2) pead tähtajaks töö valmis saama, kuid olme muretseb enda eest ise;

3) tahad töö kõrvale just suhelda uute inimestega.
 

Tiimiga tulles on Kuplandi valik eriti rikkalik, sest meeskondi võtavad vastu kõik 28 kohta. Kas tuled kuuekesi või koguni kuuesaja inimesega, leiad endale koha.

 

Suvi läbi toimub palju põnevat. Värskeim näide on Jõelaev Lonnyga toimuv, mis valiti Tartu2024 kultuuriaasta üheks põhiobjektiks ja avati 20. juunil. Tartu2024.ee: "Lonnys saavad kokku legendid ning nende jutustajad, rahvapärimuse edasikandajad, looduse väe austajad, kultusfilmi fännid, uudishimulikud turistid ja kaugtöö tegijad (Lonny on nimelt Lõuna-Eesti kaugtöö-võrgustiku Kupland liige). Kõik on pardale oodatud! Sel suvel sõidab Lonny “looduskino” aga täiendustega, mida on lisanud kunstnikud Sigrid Viir ja Līga Spunde. Viir ja Spunde viibisid Taevaskojas residentuuris suvel 2023, tegid kaasa lugematud Lonny reisid, tutvusid sealsete legendide ja salaradadega ning jõudsid järeldusele, et ellujäämise kunstid peituvad siin loo jutustamise väes. Me vajame lugusid, mis kõneleksid meist, meile ja meiega. Lood, mis annaksid järjepidevuse, aga avaksid ka uusi perspektiive."

 

Vaata Lonny avamise videot kas Facebook'ist või Instagram'ist!

 

Ilusat suve Kuplandis!!