Kaugtöö uudiskiri nr 18

Kaugtööajastu pähkel: kuidas muuta kommunikatsioon tähenduslikuks suhtlemiseks?

 

Kuidas keerata maha ärevust ja lisada hoolivust? Viimase kuu jooksul oleme maailmaga koos läinud ühest kriisist teise - koroonapandeemiast sõjaolukorda, ja nüüd oleme tegelikult kahes korraga. Tiimijuhtidele on viimane nädal olnud kindlasti ränkraske. Ühelt poolt peab jõudma selgusele iseendas, ja siis targalt juhtima kõiki emotsioone oma meeskonnas ning anda soovitusi, kuidas keskenduda tööle. Kuidas osata ennast ümberlülitada ja mitte viibida ülemäära palju uudiseid jälgides? Kuidas elada kaasa? Kuidas aidata kaugelt (teha täiesti teistsugust kaugtööd Ukraina heaks)?

 

Veedame tööd tehes reeglina kolmandiku ajast, mistõttu on kolleegid justkui teine pere, kellega headel aegadel naerda ja kurbadel aegadel nutta. Oleme kuidagi otsapidi veel kinni juba ajalukku kuuluvates müütides, et tunnete välja näitamine ja asjalikkus justkui ei käi kokku. Tegelikult on tunnete jagamine märk sellest, et tööl on turvaline. Nii rõõmu, kurbust, armastust kui segadust jagades muutume haavatavaks ning nii leiame tee kolleegide südamesse. 


Ühel Eesti mehel õnnestus aastaid tagasi külastada CNNi peakontorit, kus valitses külalise jaoks tuntavalt hea mikrokliima. Ühel korrusel töötas mõnikümmend inimest ja konkreetse osakonna juht tõi välja selle, et ta on võtnud enda jaoks igapäevaseks põhiliseks ülesandeks käia toast tuppa ja küsida, kuidas läheb. Edukuse mõõdik: päev on korda läinud siis kui ta on kõigiga jõudnud rääkida.

 

Taolisi näiteid on ka väga suurest, 74 000 inimesega meditsiinikorporatsioonist, kus juht sai perioodiliselt individuaalselt kokku 24 kliiniku juhiga. Enne igat kohtumist oli juhi assisendil omakorda kokku aetud informatsioon – leht koos nime ja pildiga ning info, mis toimus konkreetse inimese elus olulist, alates laste koolilõpetamisest, operatsiooni või suure töövõiduni välja. Nii sai väga suur juht rääkida oma juhtmeeskonna liikmega ka lihtsalt elust, talle kaasa elada. Selline lähenemine eeldab suurt eeltööd. Võtab ju tohutult aega ja keskendumist, et midagi sellist teha, kuid selle mõju on märkimisväärne! Loomulikult huvitus ka see juht tulemustest ja kasvust, aga ta võttis selle hetke, et olla päriselt hooliv. See ei jäänud märkamata.

 

Hoolivus on midagi nii reaalselt koheselt tuntavat – igal hetkel, kui see väljendub tegudes. Kui inimesed tunnevad ennast turvaliselt, nad lihtsalt on tööasjades rohkem produktiivsemad. Usaldus loob lojaalsuse. Lojaalsus paneb inimesed püsima töökohal kauem ja omakorda hoolima äri või ettevõtmise käekäigust. Kõike seda tehes ollakse motiveeritud, tulemuslikumad ja sagedamini võetakse ette "ekstra miil" meeskonna heaks.

 

Eelpool toodud näited pärinevad koroonapandeemiaeelsest ajast, ja füüsiline käehoidmine ei pruugi tunduda nii "mõistlik" võimalus. Funktsionaalselt saavad paljud meist nautida ainult kaugtöövõlusid, aga ehk võiksime praegusel eriti äreval ajal korraks selle hea mikrokliima loomise või säilitamise peale mõelda... Ehk on midagi nendest näidetest õppida? Võiksime alustuseks küsida inimestelt, kas neil on soove ja unistusi just tiimiga koosveedetud aja suhtes. Kas tööjutu kõrval tahaksid nad oma tundeid kolleegidega jagada?

 

Loomulikult ei saa see olla pealesunnitud uus norm, aga võimalus näidata hoolivust ja avatust sisemise töökultuuri uuendamise läbi. Ka siis kui töötajad ei soovi jagada isikliku ellu, küsida juhina aeg-ajalt (mitte ainult arenguvestlustel), mis on nende tunnetatav mõju organisatsioonile ja peegelda vastu ka enda vaadet, mis Sinu jaoks nende panus juurde annab. Sealt kahest väljendatud arvamusest joonistub välja töötaja jaoks tema panus, mida on igal inimesel tore teadvustada. 

 

Organisatsioon võib ka olla väga hierarhiline ja tunnete väljendamise kauge, kuid kui on tahe, saab sealgi väikeste hoolivate sammudega algust teha. 

 

Väikesed sammud. Pilt on illustreeriv.

Foto on teemat illustreeriv.

 

Uudiseid Kuplandist

 

Iga samm on oluline, aga koos läheb veel kaugemale

 

4. märtsil toimus Mooste mõisa trahteris "Vares" Põlvamaa Omavalitsuste Liidu, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupi ja Põlva Maakonna Spordiliidu pidulik tänuüritus, kus Kuplandi võrgustikku kuuluv Eesti Maanteemuuseum võttis vastu auhinna “Iga samm on oluline”.

 

2021. aasta märtsist oktoobrini võtsid paljud Põlvamaa ettevõtted ja organisatsioonid osa suurest sammude kogumise aktsioonist, millest Maantemuuseum oma väikese, aga tubli meeskonnaga, osa võttis ja nad osutusid üldarvestuses Põlvamaa parimaks. Muuseum paikneb ju pea 11. hektaril ning käimist ja toimetamist seal juba jagub. Ja muuseumirahvas lubab: "Vaatamata sellele, et väljakutse läbi sai, on siiski IGA SAMM OLULINE ka täna ja edaspidi!"

 

Palju õnne!! 🙂

 

Foto: Eesti Maanteemuuseum

Foto: Eesti Maanteemuuseum

 

 

Haani loometare suitsusaunalugu rändas Serbiasse! National Geographic ajakirja toimetaja Igor Rill avaldas konkreetse loo veebruarinumbris Andres Treiali tehtud fotoga. 

 

Foto: Erkki Peetsalu

Foto: Erkki Peetsalu

 

 

KODASe koostatud sõbrapäevatervituses olid read: "Kui sa tahad minna kiiresti, mine üksi. Kui sa tahad minna kaugele, mine koos! Sõbrad, olge muhedad, vahvad, natuke veidrad või täpselt sellised, nagu ise olla tahate. Me siin oleme ju samasugused ning natuke teie moodi ja sellise seltskonnaga saavad ka kauged unistused teoks!"

 

Ja paar päeva hiljem võis juba lugeda sellest, kuidas KODASe perest Tea ja Ingmar olid Dubais. Nad osalesid maailma suurimal toidu- ja joogisektori messil Gulfood. Ehkki üritus oli hiigelsuur, tekitasid maitsvad ja naturaalsed mahlajoogid palju elevust ja edasise osas ollakse põnevil!

 

Tea ja Ingmar. Foto: KODAS

Foto: KODAS

 

Naudime kaugtööd ja liikumist

 

Märts jätkub suusapidude lainel! Kaugtöötajad saavad sammud sättida reedeseks töölaineks näiteks Suure Muna kohvikusse, et laupäeval suusad alla panna ja Haanja Maratonile minna. Järgmisel nädalal, 10.-13. märtsil jõuab BMW IBU laskesuusatamise maailmakarika etapp jõuab juba esmakordselt Eestisse, toimudes Tehvandi Spordikeskuses, peakorraldajaks Kuplandi võrgustikku kuuluva Otepää Apartments'ide peremees Aivar Nigol.

 

Naudime kaugtööd ja liikumist, igaüks omas tempos. Mõnikord kindlasti nii, et jõuame märgata ja nautida, mis meie ümber toimub!

 

Lumekärbes Hämsaare Puhkeketalu lähistel Kubija suusarajal

 

Leia veel inspireerivaid kaugtöökohti >>>