Kaugtöö uudiskiri nr 25

Peidetud ületöötamine: kes on enim ohustatud? 

 

BBC avas värskes artiklis peidetud ületöötamise teemat. Paljud meist jäävad (kodu)kontorisse kauemaks kui vaja, täites ülesanded ka pärast tööaega. See tundub kohati juba nii loomulik ning pole alati paha, kuid sel on oma varjukülg. Paariaastase pandeemiaajaga on need piirid muutunud üha hägusamaks, tööd igale poole kaasa võtta on nii lihtne. Liiga lihtne.

 

Kas oled kunagi näiteks laste sünnipäevapeol või muul üritusel (nädalavahetusel) tööalaselt kellegagi Messenger'is vestelnud? Või lugenud raamatut, mida ülemus eelmisel koosolekul soovitas? Need võivad olla näited lisatööst, nagu ka tööga seotud artiklite lugemine, mis sotsiaalmeedia voogudesse nädalavahetusel imbuvad. Samuti mõne podcast'i kuulamine jooksu pealt.
 

Kui enesetäiendus ja hariva sisu tarbimine ei pruugi näida rangelt tööna, ta seda siiski on. Sellised lisapingutused on muutumas töökultuurides vaikivaks ootuseks ja nendest on järjest raskem lahti saada. Peaaegu võimatu on tööst välja lülituda. 

 

Põhjuseid, miks inimesed varjatud ületöö ette võtavad, on palju: särada "terava pliiatsina" koosolekutel oma laia silmaringiga, eksperdina teada igal hetkel oma valdkonna uusimaid arenguid, et neid kommunikeerida juhul kui küsitakse jne.

 

Iga selline ületööga seotud lisapingutus pole halb. See võib näidata, et oled lihtsalt kirglik oma töö suhtes. Seega, peaks teadlikult analüüsima seda, et kas tehtav tegevus ehk töö annab energiat juurde või võtab energiat ära.

 

Küsimus on ka motiivides. Sel hetkel, kui ületöö pole enam valik, vaid kohustus, et kunstlikult silma paista, lähevad asjad halvaks. Näiteks kui töötaja saadab nädalavahetusele oma juhile konkurendi kodulehe kohta kommentaare et näidata, et on igal hetkel "eriti pühendunud". Ja usub, et saab siis mõne "linnukese" kirja.

 

Lühiajaliselt võibki olla igal tööl raskem, kuluda kauem aega, kuid see tasakaalustamatus töö ja isikliku aja vahel ei tohi liiga suureks või kesta liiga kaua. Võib-olla aitab see, kui kujutada ette, et asetad töö ühte purki (ja keerad kaane kinni), kui näed, et pühendumist vajavad muud asjad elus, mis Sinu jaoks midagi tähendavad.

Töö natukeseks purki!

 

Kõige raskem on lisatöö balanssi viimisega ilmselt nendel ametikohtadel, kus on reaalselt tulemuspalk ette nähtud. Raha on suur motivatsioon töö igale poole kaasa võtta, lasta see kodusesse ellu imbuda.

 

Kas töö- ja elumaalim ongi pöördumatult ühendatud? Kaugtöö nähtus on kahtlemata muutunud inimestel raskemaks aru saada, millal töötegemine lõpetada. Juhul, kui varjatud ületöötamine muutub vältimatuks, on parim variant see, kui töötaja veendub selle kasulikkuses. Olgu selleks siis inspiratsioon või kõrgem palk. Kui lisapanus võtab töötajalt vaid aega ja midagi juurde ei anna, siis tuleb kaaluda selle lõpetamist. 

 

Inspireeru Kuplandis: mis olnud, mis tulemas

 

Septembri tähtsündmused algasid Ettevõtlusmajas The Nomad Escape korraldatud Business Mastermind Weekend'iga. Kohal olid inimesed USAst, Pakistanist, Saksamaalt, Hollandist ja Eestist. Meeleolust saab veidi osa @coworkingparadise Instagrami kontolt.

 

Diginomaad Kuplandis Suure Muna kohviku ees

Anees Suure Muna kohviku ees

 

Mis oli rahvusvahelise nädalavahetuse tulemusena veel eriti eriline, et Pakistanist pärit diginomaad Anees käis veel nädal aega hiljem täiendavalt kolmes Kuplandi kohas. Ta kohtus võrgustiku teenusepakkujatega kohvihommikul Saarjärve Puhkemajas ning andis seejärel Haani loometare Erkkile intervjuu, kuidas tema Kuplandit kogeb.

 

20. septembril läks Mooste Mõisast otse-eetrisse Terevisioon ja telepildil särasid nii Mooste Mõisa Agnes kui Tillu kohviku Eve koos kuulsate kaneelirullidega

 

Oktoobris korraldame koos SA Põlvamaa Arenduskeskusega suurt Lõuna-Eesti inspiratsioonikonverentsi 2022 "Töö inimestega".

Esinema tulevad kuus tippeksperti, keda tasub kindlasti kuulama tulla! Loe konverentsist lähemalt SIIT >>>

Inspiratsioonikonverents Kuplandis