Kaugtöö uudiskiri nr 28

Kuidas olla tavalisest to-do-list'ist üle ja mitte rahulduda parimate praktikatega?

 

Parima praktika leiab kiiresti internetist, kuid millegi erilise tegemiseks on parimast praktikast siiski vähe. Üks näitlik lugu.

 

Üks kohvik asus teetrassi kõrval ja see pakkus hea maitsega araabika kohvi. Araabika ongi parim praktika väga paljudes kohtades ja see on igati OK. Ometi, astus ühele päeval kohvikusse veoautojuht ja küsis kohvikupidajalt: "Mis on kõige kangem kohv, mida saate mulle teha? Mul on pikk sõit ees, tehke mulle seda." 

 

Pärast hakkas kohvikupidaja asja üle pikemalt mõtlema selle ühe lause üle, sest tõdes, et kohviku klientuurist väga suure osa moodustavadki suurte sõidukite juhid, kelle number üks eesmärk on roolis ärkvel püsida. Ta leidis, et robustas (ehkki see pole võib-olla nii maitsev ja teise kvaliteediklassiga), on kuni 80% rohkem kofeiini. Ja see täidab tema klientidele soovitud eesmärki - ärkvel püsida. Niisiis, hakkas ta seda pakkuma ja muutus üsna pea omaette legendiks kange kohvi kohana.

 

Mida on siit õppida? Kõrvaltvaatajale ei peagi see tunduma loogiline, miks Sa ühte või teist asja just nii pakud (võib tunduda isegi hullumeelselt ebamõistlik). Küll aga on Sul vaja teada, mida Sinu klient tahab teatud spetsiifilises situatsioonis olles.

 

Hea harjutus vana aasta lõpuks! Sea küsimuse alla, millise oma teenusega saad minna veelgi kliendi vajaduste rahuldamise kesksemaks - ja paista järgmisel aastal "publikust" välja! Sageli ei pea tegema ka suuri kliendiuuringuid, vaid lugeda signaale sellest, mis põhjustab väikese tarbijaskonna juures suure, tugeva, positiivse reaktsiooni. 

 

Pea meeles, et seniks, kui Sul on olemas: 1) inimesed, kes teevad tööd, 2) kliendid või publik, 3) saadaolevad ressursid, on Sul alati olemas ka tehnika, kuidas teha järgmisi õigeid otsuseid. Kontekst, milles tegutsed, ongi Sinu kompass!

 

Kui tead, millised on Sinu tugevused, suudad teha asju veelgi paremini


Daniel M. Cable oma raamatus „Exceptional“ toob välja, et kui tead, mis teeb Sind eriliseks, saad oskuslikumalt kujundada oma töö- ja eraelu, aktiveerides järjest tugevaid külgi. Selleks pead Sa neid esmalt teadma. 

 

Hea viis on kõigepealt anda kolleegidele ja lähedastele tagasisidet – millises konkreetses olukorras hiljuti/selle aasta jooksul tuli välja nende parim. Võimalikult südamest ja spetsiifiliselt. Võib julgelt tagasisidet ka vastu küsida enda kohta. Üks konkreetne seik, mil olid loomulikult Sina ja andsid enda parima.

 

See, mida vastuseks saad, võib muuta seda, kuidas ennast näed ning seda päris suures osas. NB! Eesmärk ei ole saada kiidusõnu, vaid tabada ära, mis teeb Sinust Sinu – kaaslase pilgu läbi.

 

Sealt edasi: milline on parim võimalik versioon Sinust uuel aastal Sinu töökohal? 

 

Kusagil 80% töötajatest ütleb, et nad ei saa olla oma töökohal parim versioon iseendast. Jah, võimalik, et ametijuhendit ei saagi muuta, kuid see ei tähenda tehtavatele ülesannetele uuendatud tähenduse omistamist. Kui vaja, võib endale omistada uue (mitteametliku) ametinimetuse,

 

Mõtle, mis tegevused Sulle tööl enim meeldivad? Millistes olukordades aktiveeruvad tugevaimaid küljed? Mida Sa kardad?

 

Enim meeldivaid tegevusi tee nii, et unikaalne Sina neist välja paistab, üha enam teadlikumalt tugevaid külgi tegevustesse pannes. Kartusi võid proovida ümber sõnastada ja seeläbi mõtestada.

 

Näiteks, kui Sulle ei meeldi uute inimestega esimesena kontakti luua (small talk), kuid ometi töö seda nõuab, võib-olla saad järgmist vestlust võtta kui intervjuud – siis ei ole fookus Sinu sõnavõtul, vaid küsimustel ja uudishimul ning oled rohkem kuulaja rollis.

 

Võib ainult ette kujutada, kuidas unikaalseid tugevusi rakendades lähebki kogu Sinu (töö)elu kvaliteedilt paremaks ja nauditavamaks.

 

Kuplandis sündinud debüütalbumist ja sünergiast

 

Kuplandi kuplilisest loodusest ja siinsest elu-olust inspireeritud laululugudest sündis esimene plaat, mis kirjeldab suhet loodusega ja suhteid inimeste vahel. Kagu-Eesti kaugtöövõrgustikku kuuluva Haani loometare juhi Erkki Peetsalu kirjutatud tekstid ootasid õiget hetke, mil Anu Taul neid loeb.

 

Sealt edasi lisandus Anu poolt helikeel tekstidele juba väga loomulikult sedasi, et kokku sai albumile Metskass 12 lugu. Aastat kokku võttes ja peatselt alustades siia näidiseks Aastaringi sõnad.

 

Aastaringi laulusõnad. Head uut aastat 2023 Kuplandi poolt!

 

Erkki ja Anu kaasasid salvestamise projekti veel hulgaliselt parimaid tegijaid. Akustilisel- ja elektrikitarril teeb kaasa Madis Meister (muide, olnud Kuplandi mälu järgi ka Catlamajas kaugtöötaja rollis), basskitarri mängib Henno Kelp, põikiflööti Merike Paberits ja rütmipille Margus Tammemägi. Paaris loos teeb rütmipillidel kaasa Tõnis Kirsipu. Salvestada, miksida aitas Tartus tegutsev Ö Stuudio ja Martin Kikas.

 

Madis, Anu, Henno stuudiolainel - Metskass, inspireeritud Kuplandist

 

Projektile sai hoogu anda 5. detsembrini 2022 ja seal koguti vajalik summa digialbumi ja CD välja andmiseks. Suur tänu ca 150 toetajale! Praeguseks hetkeks ongi CD müügil Apollo ja Laseringi kauplustes ja e-poes, digialbumit saab alla laadida Bandcamp’ist. Samas, tänu suurele huvile soovitakse astuda ka samm edasi ja 2023. aasta kevadeks valmib ka vinüülplaat.

 

Erkki ja Anu käisid kolmes ERR kanalis debüütplaati tutvustamas, järelekuulamislingid allpool.  

 

R2-s Robin Juhkentali intervjuu (suurepäraselt edasi antud nn Kuplandi-hingamine ehk millises rütmis siin tiksume ja miks)!

Robin Juhkental Anu Taul Erkki Peetsalu Kuplandis sündinud Metskass

 

Vikerraadios Sten Teppani intervjuu. Sten Teppan uuest plaadist: "Võttes arvesse praeguse peavoolu üheülbastumist /.../, on see ikka nagu värske sõõm õhku!" 

 

Klassikaraadios Ivo Heinloo intervjuu.

 

Arvamusrändajad


Plaadi väljaandmisega paralleelselt aitas Erkki korraldada ka Arvamusrännakut, olles abiks Kasvulava tiimile, mida omakorda juhib üks Navi külaseltsi eestvedajadest Mai Timmi.

 

Arvamusrännakut võib lugeda julgelt avatud valitsemise partnerluse värskeks edulooks! Arvamusrännaku tiimi juhtimisel toimus 150 arutelu enam kui 1000 osalejaga üle Eesti, millest koorus ligi 800 ideed ja ettepanekut Riigikantseleile.

Mai Timmi Erkki Peetsalu Kuplandi brändisaadikud Arvamusrännaku vedajad

 

Uus liituja!

 

Meie kaugtöövõrgustikuga liitus 35. liige: Mõniste Rahvamaja! Täpselt Valgast Võrru poolel teel on uus, Kuplandi standardist lähtuv kaugtööteenuse pakkuja.


Kadri ja Christina on rahvamajas toimetavad perenaised, kes teevad kõik endast oleneneva, et külalised sooviksid uuesti ja uuesti Mõniste kanti tagasi tulla 🙂 Tutvu võimaluste ja hindadega!

Kadri ja Christina - uued Kuplandi brändisaadikud Mõniste rahvamajas

 

 Saame edukalt aastale punkti panna: Kuplandis käis rohkem kui poole rohkem inimesi kui eelmisel aastal! Loe täpsemalt pressiteatest >>>