17 ideed, mida teha suvel Võrus, Põlvas ja Valgas

​Kui tekib tahtmine leida vaheldust pakkuv koht puhkamiseks, kaugtööks või mõneks oluliseks ürituseks koduses Eestis ning pole ideid, kuhu minna ja mida teha, siis otsi vastust looduskaunist Kagu-Eestist. Sealt võib leida just sinu, sinu pere-, sõprus- või meeskonna eelistustele ideaalse koha. Allpool toome välja 17 inspireerivat paika, kus puhata, töötada, üritust korraldada või harrastada erinevaid tegevusi.


Mida teha Võrumaal?

1. Uue-Saaluse Veinitalu

mida teha võrus suvel

Foto: Uue-Saaluse Veinitalu
 
Kui kõnetavad loodus ning uute põnevate maitsete kogemine, siis just seda ja rohkemgi veel pakub Saaluse Alajärve ääres paiknev Uue-Saaluse veinitalu. Talus kasvatatakse näiteks  õunu, viinamarju ning villitakse neist erinevaid jooke, mida veinituuri käigus mekkida saab. 

Talu pakub aastaringselt tegevust gruppidele, paaridele, tiimidele kui ka sooloreisijale. Valida saab seitsme omanäolise külastuspaketi vahel, mille kohta saab lisainfot kodulehelt. Lisaks maitseküllasele veinituurile on kohapeal olemas grillimisvõimalus, ümber Kavadi järve viiv matkarada koos giiditeenusega, paadilaenutus, alates kuuest inimesest ette tellitav toitlustusvõimalus, seminaruum kuni 25-le ning 2 töötamiseks mõeldud kauni vaatega sisustatud töötuba.

Märksõnad: maitseelamused, veinituur, grillimisvõimalus, seminariruum, kaugtööruumid, kiire internet, ettetellitav toitlustus, loodus, paadilaenutus, matkarada, pered, sünnipäevad, meeskonnaüritused.


2. Haani Loometare

mida teha võrus perega

Foto: Kihnu maalambad Haani Loometares, haani.ee

Haanja kuppelmaastiku rüpes asuvas Haani talumajutuses saab võtta aja maha ning nautida rabajärve ääres paikneva sauna mõnusid, teha tutvust tare lambapere ja nendes villast valmistatud toodetega. Võimalik on võtta lõõgastavat massaaži, kogeda puhastavat hingamisteraapiat ning teha soovi korral vastavas kaugtööruumis tööd. Ööbimisvõimalus on olemas nii sooloreisijatele kui väiksematele seltskondadele. 

Haani loometare juurest hargneb mitmeid looma- ja loomeradu, nii maastikul nähtavaid kui ka nähtamatuid, mida mööda saab liikuda koos saatjaga. Näiteks on võimalik minna kohtuma Eesti põlistõugu maalammastega, tutvuda kobraste eluga ning minna rändama Haanimaa pärimusmuusika radadele. Kõik rajad ja tegevused on läbitavad mõne tunniga ning saatja on vajalik, et mitte sattuda essütäjä (haani k ’eksitaja’) valeradadele. Erinevate rännakute ja temaatiliste matkade kohta leiab lisainfo loometare kodulehelt. 

Märksõnad: majutus, loodus, järv, saun, loomad, massaaž, hingamisteraapia, väepaigad, temaatilised matkarajad, pered, väiksemad meeskonnaüritused, kaugtööruumid.


3. RemoteNow.club

meeskonnaüritus majutus lõuna eesti
Foto: RemoteNow.club


Rabajärve kaldal paiknev hubane ööbimisvõimalusega elamuskompleks RemoteNow pakub tõelist vaheldust meeskonnaüritusteks, olgu selleks ühepäevane koosolek või mitmepäevane strateegia arutelu. See linnakärast ja rutiinist eemalolev koht sobib nii üksinda tulijale kui kuni 15-liikmelisele tiimile, esitlustehnika ning kaasaegsed tööruumid on selleks olemas. 

Küsimus, kuidas sisustada töövaba aega, leiab samuti kiirelt vastuse. Looduse keskel saab kogeda hubast elamusmajutust, parve- ja kärjesauna mõnusid ning Jaan Aru ning BlueRayga koostöös loodud 20+ loo kaudu loovuse olemust avavat Loovusrada, mis paneb osaleja looduses liikuma ja aktiivselt mõtlema. Kes veel ei tea, siis Jaan Aru on Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi kaasprofessor, kes uurib aju, inimmõistust ja tehisintellekti ning on avaldanud üle kolmekümne teadustöö rahvusvahelises teaduskirjanduses. BlueRay on auhinnatud elamuste looja. Enne või pärast raja läbimist on võimalik aega veeta mõnusas, kuni 20 inimest mahutavas kohvikumajas, kus on saadaval hea kohv, mis on tänapäeval ilmselgelt juba inimõiguseks muutunud.

Märksõnad: loodus, järv, majutus, saun, firmaüritused, seminariruum, kaugtööruumid, loovmõtlemine, esitlustehnika, kohvik, toitlustus.


4. Võru HUUB Innovatsioonikeskus

heli ja podcastide salvestamine võrumaal
Foto: Võru HUUB


Võru kesklinnas pesitsev HUUB koondab ettevõtlikke ja hakkajaid inimesi, pakkudes kaasaegseid võimalusi töötamiseks, õppimiseks, koosolekute ja firmaürituste pidamiseks, aga ka helisalvestuseks ning pilveprindiks. Enne HUUBi tulekut saab broneerida sobiva ruumi ning tulla kas üksi, kaksi või meeskonnaga. Eriti mugavaks teeb asjaolu, et sisse saab ööpäevaringselt koodi alusel.

Märksõnad: ruumirent, firmaüritused, koosolekuruumid, kaugtööruumid, helisalvestus, pilveprint, coworking.


5. Kagu-Eesti Innovatsioonikeskus (KEIK)

ruumirent võrumaal konverentsiruumid
Foto: KEIK


KEIK on koht alustavatele ja juba tegutsevatele ettevõtjatele, kes otsivad oma tegevuseks soodsat ettevõtluskeskkonda ning üüriruume kontoriteks, ladudeks ja tootmiseks. Kompleksi kuulub 14 erinevat hoonet ning võimalik on rentida kõige vajalikuga sisustatud ruume kaugtööks, seminarideks, koolitusteks ning konverentsideks.

Aastaringselt avatud keskuses saab külastada sellist põnevat paika nagu Suhvli avastuskeskus, mis on pühendatud Võru Mööblivabriku tööstuspärandile ning kus on avatud näitus, mille keskmes on puit ja selle erinevad omadused. Virtuaalreaalsuse prillid viivad külastajad rändama elutubadesse, mis on sisustatud Võrus toodetud mööbliga.

Kusjuures saab ka ise tube kujundada, valikus on eriti ägedad mööblieksemplarid. Lisaks saab soovi korral Direktorite saali nõupidamistelaua ümber nautida kohvi ja retro suupisteid ning kuulata KEIK-i legendaarse direktori Lembitu Lutsu mõtisklusi, kelle eestvedamisel eksporditi juba 70-ndatel mööblit Võrust Inglismaale.

Märksõnad: ruumirent, seminariruumid, konverentsiruumid, koolitusruumid, ärikeskkond, näitus.


6. Haanjamehe Taluhotell

puhkekeskus võrumaal
Foto: Haanajamehe Taluhotelli kompleks, haanjamehe.ee


Suurest Munamäest mitte kaugel roheluses asuv Haanjamehe Taluhotell sobib nii mõttetööks, lõõgastuseks, eriliste sündmuste korraldamiseks kui ka puhkuseks. Aastaringselt on oodatud grupid, pered, meeskonnad kui ka kaugtöö tegijad. Kompleksi erinevates hoonetes on kokku kuni 100 ööbimiskohta, restoran, saunamaja ning konverentsi- ja peomaja. Võimalik on tellida kohalikelt kokkadelt ja pagaritelt toitlustust, läbi viia töötubasid ning ratta- ja jalgsimatku, imetleda loodust ning hüpata saunast otse karastavasse vette. Kes soovib rohkem ringi käia, siis talust 12 km kaugusel asub Rõuge Ööbikuorg ning 4 km eemal Uue-Saaluse Veinitalu.

Märksõnad: majutus, toitlustus, seminariruumid, konverentsiruumid, üritused, saun, loodus, matkad, pered, meeskonnad, grupid.


Mida teha Põlvamaal?

1. Jõelaev Lonny

gurmeeõhtusöök põlvas
Foto: Jõelaev Lonny, lonny.ee


See Saesaare paisjärvel toimetav laev Lonny pakub rohkem kui arvata oskad. Päikeseenergia toimel kulgeval parvel saad tähistada sünnipäeva, korraldada firmaüritust, pidada koosolekut või nautida mõnusat gurmeeõhtusööki. Sõidu käigus on võimalik kuulata kohalikke legende, nautida kauneid liivakivipaljandeid, põlismetsa vaateid ning sillerdavat järvepinda. Lisaks saab uudistada kaunist Taevaskoja ümbrust, ja seda kas jalutades või tõukerattaga. Muide, Lonny on nüüd täiesti uues kuues, sest 20. juunil avati laeval kunstnike Sigrid Viir ja Līga Spunde Tartu2024 raames valminud kunstiinstallatsioon.

Märksõnad: loodus, järv, laevasõit, toitlustus, firmaüritused, sünnipäevad, grupid, pered, matkarada.


2. Mooste Mõis

firmaüritus lõuna eesti
Foto: Mooste Mõisa Linakoja külalistemaja, Kuplandi erakogu


Põlvamaa looduse keskel paiknev 16. sajandist pärit ajalooline, aga samas kaasaegne Mooste mõis on üks väheseid tervikuna säilinud ja taastatud mõisasid Eestis. Mõis mahutab omajagu külastajaid ning just seetõttu on see sobiv paik firmaüritusteks, konverentsideks, pidudeks ja pulmadeks

Peale suursuguse mõisahõngu ja ürituste korraldamise võimaluse pakutakse hubast majutust, savi, kipsi ja siiditrüki töötubasid ning giidituure. Giidid viivad huvilised pooleteisetunnisele jalutuskäigule, mille käigus saab külastada töökodasid ökoehitusest ökokunstini ning ehk leiab vastuse ka statistiliselt kõige põletavam küsimus – kas mõisas kummitab!?

Kompleksis tegutseb veel ka Villakoda, kust leiab Põhjamaade suurima valiku lambanahkasid, ning kohvik Evelynes, kus saab kogeda õnnelike hetki ja mõnusaid maitseid. Mõlemad kohad on avatud ka ette broneerimata ehk neid saab soovi korral lahtiolekuaegadel külastada. Lisaks toimub mõisas erinevaid üritusi, millega saab tutvuda mõisa kodulehel.

Märksõnad: mõisad, majutus, töötoad, firmaüritused, pulmad, sünnipäevad, giidituur, toitlustus, kohvik, konverentsiruum.


3. Eesti Maanteemuuseum

mida teha põlvamaal firmaüritus
Foto: Eesti Maanteemuuseum


Kunagises postijaama kompleksis asuv Maanteemuuseum pakub tegevust kõigile, sh ka lastele, kes saavad aega veeta mänge ja erinevaid tegevusi täis Lastemuuseumis ning põnevas liikluslinnakus. Kui külastada muuseumit suurema lastegrupiga, on võimalik broneerida juba ka erineva sisuga teemaprogramme. Muuseumit saab külastada nii giidi juhendamisel kui ka omal käel, mis võtab suvisel perioodil aega umbes 3 tundi. Uudistada saab nii statsionaarseid kui ka muutuvaid näitusi, millega saab tutvuda muuseumi kodulehel.

Firmad ja meeskonnad saavad korraldada konverentse, seminare ja muid firmaüritusi - kõik vajaliku tehnikaga sisustatud kaasaegsed ruumid on selleks olemas. Külastada saab Tartu2024 raames toimuvat näitust “Peedist pesumasin”. Lisaks toimub muuseumi aladel aastaringselt erinevaid põnevaid kontserte, võistlusi ning festivale.

Märskõnad: muuseum, pered, meeskonnaüritused, konverentsiruum, lastegrupid, sünnipäevad, toitlustus, giidituur.


4. Tillu Kohvik

põlva kohvikud ruumi rent üritused
Foto: Tillu kohvik, Kuplandi erakogu


Kui põnevust pakub heade maitsete kogemine, siis seda saab kogeda soojas ja hubases, saiahõngust pakatavatavas kodukohvikus nimega Tillu. Tulla võib perega või üksi, tiimiga või kahekesi, sest see talupoega käsikäes paiknev kohvik-pagarikoda kostitab kõiki värskete saiakeste ja kookidega, sh ka gluteeni- ja laktoosivabad küpsetised. Lisaks on igapäevaselt võimalik süüa praadi, suppi, pitsat ja salatit.

Kohvik pakub ka cateringi kuni 250 inimese gruppidele ning suviti on seal avatud mõnus väliterrass. Tillu kohvik asub kohe raudteejaamast üle tee, niiet rongi peale ja Põlvasse!

Märksõnad: kohvik, pagaritooted, coworking, kaugtöö, maitseelamus, catering, pered, ruumi rent, firmaüritused, sünnipäevad.


5. KODAS

firmaüritus lõuna eestis
Foto: KODAS


Sellest õdusast paigast saab ammutada nii tippklassi maitseelamusi kui ka loodusilu ning siin leiavad tegevust nii paarid, mees- kui ka sõpruskonnad.

Õunaaedade rüpes paiknev rahvusvaheliselt tunnustatud siidritootja KODAS väärindab osavalt Eesti aiasaadusi, ja mitte ainult joogiks, vaid ka söögiks. Aastaringselt on võimalik on minna tehasetuurile, mille juurde kuulub loomulikult ka degustatsioon. Suvehooajal on avatud kõigile restoran, tap-room ja factory outlet, muul ajal avatakse need tellimispõhiselt. 

Ööbida saab järvevaatega moodsates IgluCraft majakestes, mida on kokku 4 ja millest igaüks mahutab kuni 4 inimest. Olemas on ka vajaliku tehnikaga sisustatud seminariruum ja kiire internet.

Märksõnad: maitseelamused, loodus, järv, majutus, firmaüritused, kaugtöö, seminariruum, joogikoolitus, tehasetuur.


6. Pesa hotell

põlva hotellid spaa firmaüritus
Foto: Pesa hotell


Saunade ja mullivanniga kuni 14 inimest mahutav õdus privaatne minispaa, valgusteraapia koos soojendava mustsõstra teega, restoran ning peresõbralik atmosfäär - see kõik iseloomustab Põlva hotelli Pesa. Kui peale spaad kõht tühjaks läheb, kostitab a'la carte restoran kõiki (kunii 55 inimest) maitsvate omakandi roogadega. Hotellis tegutseb ka Pesa Catering, kes oli muuseas üks toitlustuste pakkujatest Eesti Vabariik 100 presidendi vastuvõtul ERM-is. 

Hotellis on olemas suur ja väike seminariruum ning kaugtöötamiseks eraldi sisustatud Kuplandi tuba (toa kasutus on ööbijatele hinna sees). Kes otsib lisategevust, siis pakuvad elamusi Maanteemuuseum, Taevaskoda, Piusa koopad ning rahu ja vaikust kiirgavad sood ja rabad.

Märksõnad: majutus, spaa, firmaüritused, seminariruum, sünnipäevad, peod, toitlustus, kaugtöö.
 

Mida teha Valgamaal?

1. Tõrva Veemõnula

mida teha valgas spaa ujula majutus
Foto: Tõrva Veemõnula


Nagu nimigi ütleb, on tegu kohaga, kus saab mõnusalt mõnuleda. 

Tõrva vee- ja saunakeskuses on lisaks saunadele suur 25 m bassein, lastebassein ning mullivannid. Ka majutuse ja toitlustuse pärast ei pea muretsema, sest olemas on 11 numbrituba ning kohvik, kus pakutakse ööbijatele buffee-hommikusööki. Kes otsib aktiivsemat tegevust, siis lähedal asuvad Tõrva terviserajad ja jõulinnak, discgolfi park ning 15-minutilise sõidu kaugusel ka Mulgi Elamuskeskus.

Märksõnad: majutus, hommikusöök, saunakeskus, bassein, ujumine, kohvik, toitlustus, discgolf, terviserajad, jõulinnak.


2. Tehvandi Spordikeskus

mida teha valgamaal
Foto: Tehvandi Spordikeskus


Liikumise- ja spordisõpradele pakub aktiivset olemist Tehvandi Spordikeskus, mille juurde kuuluvad hotell, kahe apartemendiga puhkemajad ja erinevad spordiväljakud

Mida Tehvandil teha? Tehvandit võib külastada üksi, kaksi, perega või meeskonnaga, sest väljundeid on igale maitsele. Olemas on matka- ja jooksurajad, rullirada, discgolfi park, lasketiir, liftiga vaateplatvorm, saunad, konverentsikeskus ja kõige vajalikuga sisustatud tööruumid. Võimalus on korraldada mobiilset orienteerumist ja külastada lähedal asuvat Otepää Seiklusparki, mis pakub oma 6 erineva seiklusrajaga elamusi nii lastele kui täiskasvanutele.

Märksõnad: sport, majutus, discgolf, toitlustus, seikluspark, loodus, ujumine, saun, konverentsid, kaugtööruumid, firmaüritused, pered, grupid.


3. Kääriku Spordikeskus

mida teha valgas firmaüritus
Foto: Kääriku Spordikeskus


Tegu on tõeliselt kaasaegse ja mitmekülgse spordikompleksiga, kuhu kuuluvad spordihoone, paar moodsat ÖÖD majakest, värskelt renoveeritud hotell ja hostel, lisaks viis saunaga puhkemaja, millest igaüks mahutab kuni 12 inimest.

Spordihoone pakub saunakeskuse ja jõusaali kasutamise võimalust ning hotellihoonest leiab lisaks tubadele ka mõnusa kuni 80 inimest mahutava lobby-baari ning mängude toa, kus saab proovida kätt piljardis, noolemängus ja lauajalgpallis.

Veemõnude armastajatele pakub kohta Kääriku järv, kus saab lisaks ujumisele ka SUP-lauaga sõita. Ja kui sellest veel vähe, on olemas ka tenniseväljakud, MOBO rada, Harimäe vaatetorn ja laste mänguväljak.

Ettevõtted saavad korraldada konverentse ja firmaüritusi, kuna selleks on olemas kõik vajalikud tingimused: erinevas suuruses auditooriumitega konverentsikeskus ning kuni 140 inimest mahutav konverentsisaal.

Märksõnad: sport, majutus, toitlustus, saun, ujumine, tennis, loodus, järv, jõusaal, baar, lauamängud, konverentsikeskus, firmaüritused, SUP, mobiilne orienteerumine, meeskonnad, pered.


4. Kohvik Johanna

valga internetikohvik
Foto: Kohvik Johanna


Valga linna peatänaval asuv kodukohvikute päevast välja kasvanud hubane kohvik Johanna pakub suurepärast koogivalikut ning maitsvaid koduseid päevapakkumisi. Kõik pakutu on valmistatud kohapeal ning võimalikult palju eestimaisest naturaalsest toorainest. Kohviku esimesel ja teisel korrusel on võimalus korraldada erinevaid töötubasid, seminare, koolitusi kui teha ka privaatselt kaugtööd.

Märksõnad: maitseelamused, kohvik, toitlustus, kaugtöö, seminariruum, koolitusruum, firmaüritused.


5. Karupesa Hotell

majutus valgas firmaüritus
Foto: Karupesa Hotell


Karupesa asuohaks on Otepää, mis teeb sellest aastaringselt sobiva koha aktiivseks puhkuseks, nautimaks looduse ilu, vaikust ja rahu

Lisaks mõnusale majutusele, hubasele seminarisaalile, jõusaalile ja saunadele tegutseb hotellis restoran, mis on osa Eesti Toiduteest ning kus on võimalik korraldada erinevaid üritusi. Firmaürituste ja kaugtöötegijate tarbeks on olemas seminari- ja tööruumid.

Aktiivsemate tegevuste otsijatele on Otepääl erinevaid võimalusi. Näiteks  väikestele ja suurtele mõeldud Otepää Seikluspark, Otepää Golfikeskus ja Pühajärve paadisadam, kus on võimalik laenutada erinevaid veesõidukeid.

Märksõnad: majutus, loodus, toitlustus, sünnipäevad, seminariruum, kaugtööruum, aktiivsed tegevused.

 

Üks mis kindel - igav sel kuppelmaastikul ei hakka. Ja seda tänu kõigile nendele toredatele inimestele, kes neis ülal tutvustatud kohtades askeldavad. Seega kui mõni neist paikadest on veel avastamata, siis suvi on selleks ideaalne aeg.